ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
114 kcal
67305

Zeytinyağlılar tartışmaya çok açık yemeklerdir. Her evin, her annenin, hatta her yörenin kendi usulü vardır. Kimi bir küp şeker atar, kimi bol limon sıkar, bazısı hiç domates koymaz sırf soğanla yapar, başkası da patates de koyar gibi bir çok farklı tarif ve zeytinyağlı yemeklere yaklaşım karşımıza çıkar.


Zeytinyağlı pırasa garnitürleri açısından çok farklılık gösteren bir yemek değildir. Benim gördüğüm her zeytinyağlı pırasa, soğan, sarımsak ve havuç ile pişirilir. Soğan ve sarımsak, her zeytinyağlı yemeğin olmazsa olmazıdır. Eğer taze baharatlar seviyorsanız; servis etmeden önce maydanoz veya kişnişi ince doğradıktan sonra, üzerine koyabilirsiniz.


Ayrıca zeytinyağlılarda narenciye seviyorsanız; zeytinyağlı pırasaya mevsimine göre portakal, turunç veya mandalina koyabilirsiniz. Bu tarz narenciyeleri yemeklere eklerken, ‘segment’ini aldıktan sonra eklerseniz, hem sunumu daha şık olur, hem de yemesi daha rahat olur. Bir meyvenin segmentini almak için yazacağım adımları izleyebilirsiniz; önce kabuklarını, hiç beyaz kısmı kalmayınca kadar soyuyorsunuz, kabuk ile meyve arasında beyaz kısmın acı bir tadı olur. Sonra dilimlerin ayrılma kısımlarını göreceksiniz, bıçağınızla her dilimi sağından ve solunda kesip, bütünden ayırınca, bir meyvenin segmentini almış oluyorsunuz.


Pırasayla ilgili bir kısa bilgi daha vermek istiyorum; bir yemek yapacaksınız ve evinizde soğan kalmamış ama pırasa var. Soğanı pırasa ile ikame edebilirsiniz, yemeğine göre pırasayı biraz fazla soteleyerek karamelize bir tat da verebilirsiniz.


Pırasa, hazırlaması çok pratik ve çok da lezzetli bir sebze olmasını yanı sıra, çok da faydalıdır. A, C ve K vitamini deposudur. İçinde yüksek miktarda demir bulunur, ayrıca lifli yapısı ile sindirimi çok kolaydır ve diyet yapanların rahatlıkla tercih edebileceği bir sebzedir. Pırasanın farklı bir versiyonu olan portakallı pırasa tarifine mutlaka göz atın!


Zeytinyağlı pırasanın yanına, kışın yapabileceğiniz Zeytinyağlı Kabak ve Zeytinyağlı Portakallı Kereviz tariflerimizi öneriyoruz!

Pişirmeye Başla

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

: Hem Besleyici Hem Lezzetli
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
pırasa
500 gram (g)
havuç, halka doğranmış
2 adet
zeytinyağı
yarım su bardağı
pirinç
2 yemek kaşığı
su
2 su bardağı
toz şeker
1 tatlı kaşığı
limon suyu
yarım su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Pırasaları doğramadan önce boydan boya, bıçağın ucu ile ince bir çizgi yapın. En dıştaki katmanı soyup, atın. Uzun süre pişse de sert ve lifli bir katman olarak kalacaktır.

Servis Önerisi

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Servis Önerisi:

Taze bir yeşil salata ile servis edebilirsiniz, yanına bir dilim limon koymayı da unutmayın tabi.