ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
2 kişilik
95 kcal
24363

Pratik bir yemek hazırlamak istediğinizde soteler hemen imdadımıza yetişir. O an evde ne varsa, et, tavuk ya da mantar hatta bazen mantar ve tavuk bir arada bile olabilir. İşte biz de bugün çok pratik ve enfes bir mantar sote hazırlayacağız ama değişik bir mantar çeşidi yani istiridye mantarla.


 


İstiridye mantar kullanmaktan hiç çekinmeyin çünkü yenilebilen bir mantar olmasının yanında, artık marketlerde ve pazarlarda da kolayca bulunabiliyor. Diğer yenilebilir mantar çeşitlerini merak ediyorsanız hemen yazımıza göz atın!


Kültür mantarından biraz değişik bir aromaya sahip olan istiridye mantarı oldukça enfes! Lezzetinde ufak farklar olsa da istiridye mantar pişirme yöntemi, kültür mantarı ile aynı. İstiridye mantarı da kolayca sote tariflerine dahil edebilirsiniz.


Sizi daha fazla bekletmeden, sebze severlerin ve vejetaryenlerin favori yemeği olmaya aday istiridye mantar sote yapımına geçelim mi ne dersiniz? Yapımı son derece pratik olan istiridye mantar soteyi, dilerseniz et ve tavuk yemeklerinin yanında da servis edebilirsiniz.


İstiridye mantar sotenin yapılışına geçmeden önce mantarlar parçalanmadan nasıl kolay temizlenir öğrenmek isteyenler için, mantar nasıl temizlenir yazımıza buraya bırakalım.

Pişirmeye Başla

İstiridye Mantar Sote Tarifi

: Çok Pratik ve Lezzetli ;

Malzemeler

- 2 kişi +

Ana Malzemeler

istiridye mantarı, temizlenmiş, uzun ayıklanmış
250 gram (g)
sarımsak, ince dilimlenmiş
2 diş
kapya biber, uzun şerit doğranmış
1 adet
köy biberi, uzun, şerit doğranmış
2 adet
tereyağı
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
Knorr Kemik İlik Suyu
1 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
taze kekik
4-5 dal
limon suyu
1 yemek kaşığı

Sunum için

Knorr Kekik
4-5 dal