ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
130 kcal
12403

Sebze yemeklerinin bazıları ile pek çoğumuzun arası iyi değildir. Çocukluğumuzda kereviz, pırasa ve karnabahar yemekleri olduğunu öğrendiğimizde, birden aslında aç olmadığımızı fark ederdik ama annelerimizin hatırını kıramamak için tadına bakardık. Bugünler çok geride kaldıysa ve artık sebze yemeklerini yememeyi bir kenara bırakın, siz de çocuklarınıza hazırlıyorsanız o zaman portakallı pırasa tarifimiz tam size göre! Portakalın ve limonun dahil olduğu tüm zeytinyağlılara eşsiz bir aroma verdiğini biliyoruz, öyleyse neden portakallı pırasa yemeği hazırlamayalım!


Daha önce pırasa yemeklerini limonlu olarak hazırlamış olabilirsiniz, zaten bu versiyonunu denediyseniz portakallı pırasaya da bayılacağınıza eminiz. 


Eğer portakalla denemek konusunda çekinceleriniz varsa ve limon sosuyla devam etmek isterseniz sizi zeytinyağlı pırasa tarifimize davet edelim. Çok pratik ve fazla malzeme gerektirmeyen bu versiyonu da leziz olur!


Portakal sulu pırasa gibi yeni tarifleri denemeye açıksanız, en az onun kadar leziz bir pırasalı bir tarifimiz daha var. Portakallı pırasanın yanına belki yardımcı bir yemeğe ihtiyaç duyabilirsiniz ama kayısılı pırasalı pilav, başlı başına bir ana yemek ve yan yemeği bünyesinde barındırıyor. Eğer çok vaktiniz yoksa, doyurucu ve farklı bir tarif arıyorsanız hemen kayısılı pırasalı pilav tarifine göz atın!

Pişirmeye Başla

Portakallı Pırasa Tarifi

: Bir de Böyle Deneyin ;

Malzemeler

- 4 kişi +
pırasa, kalın dilimlenmiş
500 gram (g)
havuç, ince dilimlenmiş
2 adet
zeytinyağı
Yarım su bardağı
baldo pirinç
3 yemek kaşığı
portakalın suyu, 1 su bardağı kadar
2 adet
su
1 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı

Servis için

dereotu
Çeyrek demet