ARAMA YAP
15 dk
45 dk
Orta
1 kişilik
24772

 


İçini doldurabileceğiniz herhangi bir sebzenin, meyve, deniz mahsulü veya sakatatın dolmasını yapabilirsiniz. Dolma hem çok pratik, hem de doyurucu bir yemektir. İsterseniz etlisini, isterseniz zeytinyağlısını ya da deniz mahsullüsünü yapabilirsiniz.


Dolma da sınır tanımayan bir yemektir. Türkiye ve çevresi coğrafyalardaki benzerleri bir yana, Asya ve Avrupa’da da dolma varyasyonları görülür.


Her mevsim değişen ürünlerle, ne yemek yapsam sorununun en hızlı cevabı olur dolma. Bu arada, zeytinyağlı biber dolması C vitamini ve potasyum açısından zengindir ve bir porsiyonu 176 kaloridir.


Zeytinyağlı biber dolması, ait olduğu zeytinyağlı ailesindeki diğer yemekler gibi, tüm ürünler çiğ, veya pirinci sadece baharatlar ve soğanla kavrulmuş bir şekilde, olarak pişirilir. Kavrulmuş pirinç çok hızlı piştiğinden, zeytinyağlı biber dolmasının pişip pişmediğini, bıçağın ucun ile biber çok az keserek anlayabilirsiniz. Eğer bıçak kayar gibi kesiyor ve dolmadan kolay çıkıyorsa, dolmanız hazırdır.


Bazı mutfaklarda, özellikle de profesyonel mutfaklarda zeytinyağlı biber dolması, tencerede piştikten sonra bir de fırına konular veya geniş bir kabın içerisinde, üstü kapalı olarak tamamen fırında pişer, ve son 5 dakikasında üzeri açılıp pişirilir. Zeytinyağlı biber dolmasının fırında pişirilmesi aslında yalnızca dekoratif bir amaca hizmet eder. Biberin kabuğu hafif yanık ve karamelize olmuş bir renk vermek için yapılır bu işlem. Bence, dolmanızı pişirmeye tencerede başlayıp aynı şekilde bitirmeniz son derece yeterlidir.


Zeytinyağlı biber dolmamızı çok seveceğinizi düşünüyoruz, haydi yemek yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +

ana malzemeler

dolmalık biber
3 adet

İç Malzemeler

zeytinyağı
1 yemek kaşığı
pirinç
2 yemek kaşığı
arpacık soğan, küp doğranmış
2 adet
tuz
çeyrek yemek kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek yemek kaşığı
tarçın
çeyrek yemek kaşığı
şeker
çeyrek yemek kaşığı
maydanoz
3 dal
taze nane
2 yaprak
su, sıcak
2 yemek kaşığı
kuş üzümü
yarım yemek kaşığı
dolmalık fıstık
1 yemek kaşığı
domates, rendelenmiş
yarım adet

pişirmek için

zeytinyağı
2 yemek kaşığı
su
2 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Arzu ederseniz dolmaları pişirdikten sonra 10-15 dakika fırınlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi Servis Önerisi:

Limon dilimleriyle servis edebilirsiniz.