Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 100

Kabak Çiçeği Dolması Tarifi


Emre Ulu;
01.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
25
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Orta

Erik, çilek, şeftali, domates, barbunya ve benzerleri, en sevdiğim mevsim olan yazı daha da güzelleştiren bazı meyveler ve sebzeler, bu listenin en başlarına bir de kabak çiçeğini eklemeden edemeyeceğim.


Peki kabak çiçeği dolması nerenin? Aslında Ege ve Akdeniz’indir. Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, saymış olduğum tüm ülkelerde kabak çiçeği farklı şekilde pişirilir, bazen de çiğ yenir. Mesela İtalya’da bazen olduğu gibi, bazen de içi Buratta ve ançüez ile doldurulup panelenir ve kızartılır. Fransa’da kızartılır, etle doldurulur veya çiğ yenir. Türkiye’de ve Yunanistan’da ise, genellikle pirinçli dolması yapılır, iki ülke arasındaki benzer yemeklerden de biridir. Türkiye mutfağına mübadele sırasında gelen Giritli göçmenler tarafından geldiği düşünülüyor.


Haziran ve ağustos ayları arasında kabak çiçeğini pazarlarda görebilirsiniz, marketlerde göreceğinizi pek zannetmiyorum, çünkü kolay bozulan, çok hassas bir sebze olduğundan büyük marketler genelde stoklarında tutmak istemez. Biraz önce söylediğim gibi o kadar hassas bir sebzedir ki kabak çiçeği, onu gün doğumundan önce toplamaz, güneş doğduktan sonraya bırakırsanız hemen yapraklarını kapar.


Doğada neredeyse her şeyde olduğu gibi, kabak çiçeğinin de bir dişisi, bir de erkeği vardır. Erkek kabak çiçeğinin yaprakları da kendisi de dişiye göre daha büyük olur, ve yemekler genelde erkeğiyle yapılır. Dişi kabak çiçeği ise, küçüktür, kabağın ucunda kalır ve üretkendir.


Zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, pişirme tekniği ve kullanılan malzemeler ile çok hafif bir yemektir. Bir porsiyonunda sadece 52 kalori vardır ve A vitamini deposudur.


Hazırsak, kabak çiçeklerini doldurmaya başlayalım!


Farklı dolma tariflerini seviyorsanız harika bir tarife daha ne dersiniz? Saraylara layık lezzeti ile kavun dolması sizelerle!

Kabak Çiçeği Dolması Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

20 adet
kabak çiçeği
2 adet
portakal

harç için

1 su bardağı
pirinç
yarım su bardağı
su
1 adet
domates, rendelenmiş
1 adet
soğan, orta boy, küp şeklinde doğranmış
yarım su bardağı
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
dolmalık fıstık
yarım tatlı kaşığı
yenibahar
yarım tatlı kaşığı
tuz
6-8 dal
dereotu, ince kıyılmış
Püf Noktası

Kabak Çiçeği Dolması Tarifi Püf Noktaları

Kabak çiçeği dolması tarifimize geçmeden önce bir kaç püf nokta vermek istiyorum. Biraz önce de bahsettiğim gibi, kolay bozulabilen kabak çiçeklerimizi, aldıktan sonra en fazla 2 gün içerisinde pişirmenizi öneriyoruz. Bazı arkadaşlarım, bana kabak çiçeği dolması neden acı olur diye soruyor, yediğimiz kabak çiçeği dolmaları hiç acı olmadığına göre, demek ki bir hata yapıyorlar. Kabak çiçeğinin yapraklarını kenarlara açtığınızda, içinde tohumunu göreceksiniz, tohumu koparttığınız zaman kabak çiçeği dolmasının acı olma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Servis Önerisi

Kabak Çiçeği Dolması Tarifi Servis Önerisi

Yoğurt ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol