Kaç Kişilik: 8

Kavun Dolması Tarifi

: Başka Dolma Tariflerine Hiç Benzemiyor
Tuğçe Aydemir;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Orta

Bugün çok farklı bir saray yemeği tarifi ile sizlerleyiz! Osmanlı mutfağında kuru ve taze meyvelerin ana yemeklerde et ile birlikte kullanılmasına sık rastlıyoruz, günümüzdeki yemek alışkanlıklarımızdan biraz farklı olan bu yöntem eski dönemlerde oldukça seviliyordu. İşte kavun dolması da tam olarak böyle bir tarif! Kavun ile pek çok tatlı ve içecek tarifi duymuş olabilirsiniz ama kavun dolmasını çok sık duymadığınıza eminiz! Konu farklı tariflerden açılmışken, yılın sadece belirli bir döneminde bulunabilen ve çok özel bir tarif olan kabak çiçeği dolması tarifine de göz atın!


Osmanlı mutfağına ilginin artması ve yemek programlarında yer verilmesiyle popüler olan kavun dolmasının tarihine bir göz atalım mı? Osmanlı döneminde şölenlerde ve büyük döğenlerde çanak yağması olarak adlandırılan bir eğlence düzenlenirdi. Sıradan halk için çeşit çeşit yemekler ve içecekler hazırlanarak şölen esnasında sunulurdu. Her ne kadar adı yağma olsa da bu semboliktir, çünkü halkın bir yağması söz konusu değildir; aksine padişahın ikramıdır. İşte yine böyle büyük bir şölen olan Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları için düzenlediği sünnet eğlencelerindeki çanak yağmasında tanışıyoruz kavun dolmasıyla. 1539 yılında, günlerce süren ve ihtişamı yüzyıllar boyunca anlatılan bu şölenden beri kavun dolması hayatımızda!


Böyle ender ve özel bir tarif olduğu için kavun dolmasını da her restoranda bulmak mümkün olmuyor. Kavun dolması nerede yenir derseniz, İstanbul’da tarihi yarımadada Osmanlı mutfağı üzerine uzmanlaşmış olan restoranlarda bulabilirsiniz.


Gelin sizi kavun dolması nerede yenir diye arama zahmetinden kurtaralım ve tam ölçülü bir tarifini verelim. Kavunlar hazırsa, kavun dolması tarifini denemek için sizi mutfağa alalım!


Kavun Dolması Kaç Kalori?


1 porsiyon kavun dolması yaklaşık 334 kaloridir.

Kavun Dolması Tarifi Malzemeleri

1 adet
kavun
1 adet
soğan
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 su bardağı
badem
250 gram (g)
dana kıyma, yağlı
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
yenibahar
1 tatlı kaşığı
Knorr Tarçın
Yarım su bardağı
baldo pirinç
Yarım demet
maydanoz, ince kıyılmış
Çeyrek demet
dereotu, ince kıyılmış
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol