Mis gibi kokusuyla gelen kavun, kendini tezgahlarda göstermeye başladı bile. Hazır mevsimi gelmişken, hem kavunu farklı şekillerde sofralarımıza misafir ediyoruz, hem de kavun seçmenin inceliklerini anlatıyoruz.

Kavun, içerisinde barındırdığı yüksek su oranıyla mineral ve vitamin deposu. Bu sebeple de yaz mevsiminin en çok tercih edilen meyvelerinin başında geliyor. Aynı zamanda bol lifli olmasının etkisiyle tok tutan bir meyve olduğu için, bu mevsimde enerji yenilenmesine ve susuzluğu gidermeye de etkili oluyor.

Tabii kavun denince akla gelen durumlar bununla sınırlı değil. Yaz gelince en çok sorulan sorulardan biri ‘kavun nasıl seçilir?’ oluyor.

İyi kavun seçmek işte bu basit adımlardan geçiyor:

Kavunun tazesi daima güzel kokar. Sapı kolay kopan kavunun da tadı ve olgunluğu yerinde demektir. Kavun yatarak büyüyen bir meyve olduğu için sarı yanak izlerinin mutlaka bulunması gerekiyor. Bu nendenle yumuşak bölgeli ve çatlaklı kavunu tercih etmemeniz gerek.

Kavunu farklı şekillerde tüketebileceğiniz, misafirlerinize şerbetli tatlılar yerine ferah tatlar sunabileceğiniz 2 ferah tarifimiz var. Dondurucudan çıktığı gibi içimizi serinletecek Kavun Sorbe ve şık sunumuyla rengarenk Ananas / Kavun Kup.

Kavun Sorbe
1 kilo kavun
1 su bardağı su
Yarım su bardağı şeker
Yarım tatlı kaşığı vanilin
4-5 dal taze nane

1. Bir tencerede su ve şekeri kaynatın.
2. Vanilini ekleyip kaynayıncaya kadar ısıtın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 5 dakika daha pişirin ve ocaktan alın.
3. Bir kapta kavunu çatal yardımıyla ezip püre haline getirin. İnce kıydığınız naneleri ekleyin.
4. Oda sıcaklığına gelen şekerli suyun içine kavun püresini çırparak ekleyin ve karıştırın.
5. Derin dondurucuya koyduğunuz kavunlu karışımı yarım saat arayla hafifçe çırpıp içine hava girmesine izin verin.
6. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra servis edin.

Ananas / Kavun Kup