Beyran

Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden Beyran Çorbası, geleneksel lezzet sevenlerin favorisi olmaya aday! 

Katmerden sonra Gaziantep’in bir diğer lezzeti beyran… Gaziantep’in en meşhur çorbalarından Beyran, geleneksel olarak kuzu etinden yapılır. Kutu etinin saatlerce haşlandıktan sonra pirinç, sarımsak ve etin haşlama suyuyla birleşmesinden ortaya çıkar. Yöre halkının özellikle sabah içmeyi tercih etmesinin sebebiyse enerji vermesi ve dinçleştirmesi olarak bilinir. Padişahların özel bir yemeği olarak bilinen Beyran Çorbasının tarihi 1800’lere kadar dayanmakta. 

Beyran Yaparken Et Nasıl Olmalı? 

Beyran Gaziantep’te restoranlarda daha çok kuzu etinden oluyor. Evde yapmak isteyenlerse arzuya göre kuzu kol ya da gerdan eti kullanabilir. Geleneksel olarak kuzu etinden yapılan Beyran kuzu etiyle saatlerce haşlanır. Etlerin kemikten ayrılana kadar pişmesi ve pişerken üzerinde biriken köpüklerin temizlenmesi gerekir. 

Beyran Çorbasının Püf Noktaları 

Beyran çorbasını et suyuyla yaptığınızda hem lezzeti hem de faydası daha çok artacaktır. Arzu ederseniz servis ederken limon suyu ekleyebilirsiniz. Kırmızı et sevmeyenler Beyran Çorbasına  alternatif olarak tavuk eti tercih edebilir. 


Beyran

Malzemeleri
1 kilo (kg)
kuzu eti, gerdan veya incik
2 litre (l)
su
1 su bardağı
pirinç
1 tatlı kaşığı
tuz
2 diş
sarımsak
1 yemek kaşığı
pul biber
çeyrek tatlı kaşığı
karabiber
Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol