ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
180 kcal
9813

Kilis Tava Tarifi

;

Patlıcanın ne kadar lezzetli bir sebze olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ben bir tek çiğ servis etmedim, onun dışında nasıl pişirdiysem hep çok lezzetli oldu. Salatası, ızgarası, zeytinyağlısı, kızartması hiçbir zaman üzmez patlıcan.

Canınız et yemek istediyse ve vaktiniz yok ya da mutfakta çok zaman geçiresiniz yoksa, ızgara etler veya kıymalı yemekler kurtarıcı olur. Kilis tava da bu yemeklerden biri, içeriğindeki sebzeleri doğramanıza gerek bile olmada, kıyma ile birlikte mutfak robotundan çekip bir karışım haline getiriyorsunuz. Kıymanın altına konulan ince kesilmiş patlıcanlar, kıymaya güzel bir eşlikçi oluyor, baharatlarla bu sade ve pratik yemeği tamamlamış oluyorsunuz.

Pratik ve lezzetli olduğu kadar, sağlıklı ve hafif de bir yemek Kilis tava. Öncelikle hiçbir kızartma işlemi görmeden, yemeğin pişirilmesi fırında başlıyor ve fırında bitiyor. Kilosuna dikkate edenler, kıymayı yağsız çektirip yemeği daha da hafifletebilir. Kıyma ile protein deposu, biberler ile de C vitamini kaynağıdır Kilis tava.

Şimdi mutfağa geçelim ve Kilis tava yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

dana kıyma, tek çekim
500 gram (g)
köy biberi, küp doğranmış
2 adet
kapya biber, küp doğranmış
1 adet
sarımsak
2 diş
soğan, küp doğranmış
1 adet
domates, küp doğranmış
1 adet
biber salçası
1 yemek kaşığı
patlıcan, uzunlamasına ince dilimlenmiş
2 adet
tuz
1 tatlı kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
maydonoz, ince kıyılmış
5 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kıymayı mutfak robotunda fazla çekmeyin, yalnızca sebzlelerle karışacak kadar çekmeniz yeterli olur. Fazla çekerseniz kıyma elastik bir kıvam alır ve yemek için doğru bir form olmaz.

Servis Önerisi

Kilis Tava Tarifi Servis Önerisi:

Bir dilim kızarmış ekmek veya safranlı Basmati pilavı ile servis edebilirsiniz.