ARAMA YAP
0 dk
Kolay
8 kişilik
190 kcal
3305

Sonbahar mevsiminin en lezzetli, en kütür kütür yenilen meyvesi ayva ile komposto yapmayı hiç denediniz mi?


Denemediyseniz ve nasıl yapılacağı hakkında bir bilginiz yoksa harika bir ayva kompostosu tarifi ile geldik. Tarifimizi anlatmadan önce gelin “Ayva nedir?” ve “Nerede yetişir?” bir  göz atalım. 


Ayva Nedir? Nerede Yetişir?


Ayva, gülgiller familyasına ait, sarı renkte, iri yapılı ve elmaya kıyasla daha sert bir meyvedir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede kolaylıkla yetişmektedir. Meyve olarak tükettiğimiz ayva ile çay saatlerini lezzetlendirebilir ya da akşam yemeklerinizi güzelleştirebilirsiniz.


Ayva Kompostosu Yapımı


Genellikle yaz aylarında serinlemek için daha çok tercih edilen kompostonun, sonbahar ve kış gibi soğuk mevsimlere yakışmadığına yönelik bir algı oluşabiliyor, Ancak biz böyle düşünmüyoruz. :)


Kış aylarında, dolmaların, pilavların ve etli yemeklerin yanına oldukça yakışan ayva kompostosu, pratikliğiyle de ilgiyi üzerine çekmeyi başarmış bir tarif olarak karşımıza çıkıyor.


Ayva kompostosu yapımı için kabuklarından arındırdığımız ayvaları küp küp doğrayıp, limon suyu ile iyice ovuyoruz.  Ovduğumuz ayvaları tencerenin içerisine alıyoruz ve üzerine toz şeker ilave edip karıştırıyoruz.


Sonrasında ayvaların üzerine çubuk tarçın, karanfil ve su ekleyip, şeker taneleri yok olana dek iyice kaynatıyoruz. Kaynayan kompostomuzun ayvaları yumuşayınca, tencereyi ocaktan alıyoruz.


Kompostonuzu sıcak ya da soğuk ikram edebilirsiniz. :)


“Ayva kompostosu nasıl olur?” sorusunun cevabını bulduk ve hazırsanız yapımına geçelim!


Ayva Kompostosunun Faydaları


Gelin şimdi de bu lezzetli mi lezzetli ayva kompostosu faydalarına değinelim.


-Vücutta bulunan harareti keser.


-İshalin kesilmesinde oldukça etkilidir.


-Vücut gelişimine katkı sağlar.


-Hazımsızlığı giderir, mideyi rahatlatır.


-İnce bağırsak iltihabını giderir.


Ayva Kompostosu Nasıl Saklanır?


Peki hazırladığımız ayva kompostosu nasıl saklanır, gelin şimdi de onu inceleyelim.


Ayva kompostosunu saklamanın en etkili yöntemi, sıcakken kavanozlara koyup, kapağını sıkıca kapattıktan sonra serin bir yerde muhafaza etmektir.


Ayva Kompostosu Tarifi Servis Önerileri


Ayva kompostosunun yanına en çok ne yakışır, sizler için hemen paylaşalım. Biz önceden yaptığımız kompostomuzu, en çok pilav ve etli ana yemeklerin yanına yakıştırıyoruz.


Akşama bol tereyağlı bir pilav ve yanına da nar gibi kızarmış bir et yemeği hazırlayıp komposto ile servis ederseniz, fazlasıyla lezzetli anlar geçireceğinizden emin olabilirsiniz.


Ayva Kompostosu Tarifi Püf Noktaları


Ayva kompostosu tarifinde ve tüm diğer komposto tariflerinde dikkat etmeniz gereken püf noktası, kısık ateşte meyveler yumuşayana dek kaynatılma işlemidir.


Ayva Kompostosu Tarifi Kaç Kaloridir?


Ayva kompostosu kalori miktarını merak edenler için sorularını cevapsız bırakmadık.


Ayva kompostosunun bir porsiyonunda yaklaşık olarak 190 kalori bulunmaktadır. Günün her öğününde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.


Ayva Kompostosu Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Ayva kompostomuzun lezzetine doyamayanlara birbirinden lezzetli 3 tane daha tarif önerimiz mevcut.


Öncelikle vişne kompostosu tarifini, ardından elma kompostosu tarifi ve son olarak da erik kompostosu tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla