ARAMA YAP
15 dk
60 dk
Kolay
4 kişilik
35505

Erik mevsimi geldi ancak mevsimini kaçırdıysanız da üzülmeyin. Zira bu tarifi kuru erik kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Kırmızı erik özellikle temmuz ayında en kırmızı halinde olur ve o renkle birçok tatlı hazırlanır. Çünkü o renk tatlılara çok yakışır. Kıpkırmızı bir komposto yapmak için eriğin kabuğundan faydalanacak olsak da bu bilgiyi sizlere vermeden geçmeyelim. 


Komposto severler için vişne kompostosu tarifi, elma kompostosu tarifi, şeftali kompostosu tarifi ve çilek kompostosu tarifini de böyle bırakıyoruz!


Erik, Tatlılarda Nasıl Kullanılır?


Taze meyve çeşitliliği arttıkça onları değerlendirmenin yöntemleri de ister istemez artıyor. Keklere, muhallebilere, tartlara, kurabiyelere hatta ekmeklere bile artık meyve ekleniyor. Konu ferahlamaya gelinceyse akıllara dondurma ya da komposto geliyor. Dondurma yapımında çok daha kolay bir yöntemse kuşkusuz komposto yapımı. Buz gibi, yumuşacık meyveleri ve enfes tadıyla Erik Kompostosu tarifi için buyurun. Kışlık hazırlık ritüellerinizde erik kompostosu hazırlayıp kavanozlayarak, kış boyu afiyetle tüketebilirsiniz.


Erik Kompostosu Kaç Kalori?


Bir porsiyon Erik Kompostosu (300 ml), yaklaşık 112 kaloridir. İçerisinde 21.51 gram karbonhidrat, 0.84 gram protein, 0.4 gram yağ bulunmaktadır. Şeker oranı yüksek olduğu için karbonhidrat oranı oldukça yüksektir. Özellikle şeker hastaları ve kilo vermek isteyenler, rafine şeker yerine bal veya direkt meyve şekeriyle hazırlayabilirler .

Pişirmeye Başla

Erik Kompostosu Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
su
1,5 litre (l)
şeker
8 yemek kaşığı
erik
1 kilo (kg)
karanfil
4 adet
çubuk tarçın
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Erik kompostosunu hazırlarken berrak ve kırmızı bir komposto kıvamı elde etmek için yapmanız gereken, önce eriklerin kabuğunu soymak ve komposto karışımının içerisine eklemek. Sonrasındaysa karışımı süzmek ve içerisinde pişirdiğiniz eriklerle servis etmek. Afiyet olsun!

Servis Önerisi

Erik Kompostosu Tarifi Servis Önerisi:

Tabii ki soğuk servis etmeniz gerekiyor. Erik kompostosunu hazırlarken dilerseniz eriklerin kabuklarını soyabilirsiniz. Ancak soyduğunu kabukları da şerbetin içerine eklerseniz kompostonuzun rengi çok daha koyu ve güzel bir kırmızı rengi alacaktır. Karışım servis aşamasına geldiğindeyse porsiyonluk ayırırken berrak olması için süzmenizi öneriyoruz.