ARAMA YAP
0 dk
Kolay
4 kişilik
250 kcal
8852

Geçmişten günümüze kadar gelen, çok köklü bir geçmişe sahip olan ve hepimizin gönlünde taht kurmuş bir tarif ile karşınızdayız. Bugün sizlerle hazırlayacağımız tarifimiz kuru üzüm hoşafı.


İyi günde de kötü günde de sofralarımızda var olan hoşaf; soğuk çay, meze ve salata çeşitleri yokken tek başına sofralarımıza lezzet ve şıklık katıyordu. O yüzden üzüm hoşafının tahtını her ne kadar sallayan tarifler olsa da hiçbirinin gücü onu tahttan indirmeye yetmedi.


Annelerimizin ve büyükannelerimizin genellikle hazırladığı üzüm hoşafı en çok da yaz aylarında içimizi ferahlatmasıyla gönlümüzü çalıyor. Yazın dolaptan çıkardığımız hoşaf, buz gibi soğuk olmasıyla lıkır lıkır içiliyor!


Sadece lezzetinden bahsetmek olmaz. Üzüm hoşafı aynı zamanda oldukça pratik bir tariftir. Birkaç malzeme ile sadece birkaç dakikada hazırlanan üzüm hoşafına ne konur birlikte göz atalım hemencecik.


Üzüm hoşafı içerisinde yalnızca kuru üzüm, su ve şeker bulundurmaktadır. Gördüğünüz gibi oldukça az malzemeli olan bu tarifin hazırlanışı da oldukça pratik.


Gelin kuru üzüm hoşafının faydalarına maddeler halinde göz atalım. Ardından da üzüm hoşafı nasıl olur birlikte hazırlayıp görelim.


-Bağırsak hareketini hızlandırır.


-Karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar.


-Vücutta bulunan toksinleri dışarı atar.


-Kan yapma özelliği vardır.


Sıra geldi sofralarımızın en güzel ve en lezzetli dostu olan üzüm hoşafı nasıl olur öğrenmeye.  İşte en pratik ve en lezzetli haliyle üzüm hoşafı reçetemiz.


Üzüm hoşafı için kuru üzümlerimizi bir güzel yıkayıp tozundan arındırıyoruz öncellikle. Ardından üzüm, su ve şekeri küçük bir tencereye alıp karıştırıyor ve 10 dakika bekletiyoruz. Beklettiğimiz karışımı ocağa alıp orta ateşte kaynatıyoruz. Tam da burada ‘’üzüm hoşafı kaç dakikada pişer?” ya da “üzüm hoşafı kaç dakika kaynatılır?’’ gibi soruları yöneltebilirsiniz. 


Üzüm hoşafını 15 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp kapağı kapalı olarak 5 dakika pişiriyoruz. Kaynayan hoşafımız oda sıcaklığına geldikten sonra soğuması için buzdolabında bekletiyoruz ve soğuk servis ediyoruz.


Üzüm Hoşafı Tarifi Servis Önerileri


Üzüm hoşafının en güzel yanlarından bir tanesi de her şeyin yanına yakışması. Acılı bir et yemeğinin, zeytinyağlının ve her türlü lezzetin yanına oldukça yakışır. Yine de servis önerisi isteyenler için başlangıç olarak yayla çorbası, ana yemek olarak tavuklu bulgur pilavı ve yancı olarak da üzüm hoşafı hazırlayabilirsiniz. Hepsi birbirini tamamlayacaktır.


Üzüm Hoşafı Tarifi Püf Noktaları


Dilerseniz taze üzüm ile de hazırlayabilirsiniz.


Üzüm Hoşafı Tarifi Kaç Kaloridir?


Üzüm hoşafı kalori miktarına da göz atalım hemencecik. Tarifimizin bir porsiyonunda yaklaşık olarak 250 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapanlar için gönül rahatlığıyla tüketilebileceğine değinmek istiyoruz.


Üzüm Hoşafı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Üzüm hoşafı tarifine benzer tatlar da denemeye ne dersiniz? Sizler için birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


İlk olarak elma kompostosu tarifi, ardından kayısı kompostosu tarifi ve son olarak da ayva kompostosu tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla

Üzüm Hoşafı Tarifi

: Ferah Ferah
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Malzemeler

kuru üzüm, sarı, çekirdeksiz
2 su bardağı
su
5 su bardağı
şeker
yarım su bardağı