ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
43710

Komposto ya da hoşaf, meyvelerin şekerli su ile kaynatılması yöntemiyle hazırlanan tatlı bir içecek. Osmanlı Mutfağında "hoşaf" adıyla bilinen bu lezzet, Slav ülkelerinde de "kompot" veya "komposto" olarak bilinir. Çeşitli baharatlarla da tatlandırabileceğiniz bu lezzet, özellikle Ramazan aylarında başlangıç olarak servis edilir. Sıcak yaz aylarında, ferahlatıcı lezzetiyle sofralarınıza renk katar. Elma kompostosunu veya diğer kompostoları şekersiz olarak, bal ile de hazırlayabilirsiniz. Konserveleyip uzun süre kullanabilirsiniz. 

Elma kompostosu yaparken çok sert ve ekşi olmayan elmalar tercih edilmelidir. Elma ya da ayva gibi meyvelerden komposto yapılacağı zaman şekerli suyla birlikte kaynatmanız gerekiyor, zira meyvelerin yumuşak olması önemli. Yumuşak meyveler kullanıyorsanız bu kural geçerli değil. Şekerli su kaynadıktan sonra da meyvelerin kaynayan suyun içerisine ekleyebilirsiniz. Siz elmaları soymaya başlarken, birkaç püf noktasını da paylaşalım.

Komposto severler için vişne kompostosu tarifi, çilek kompostosu tarifi, şeftali kompostosu tarifi ve erik kompostosu tarifini de böyle bırakıyoruz!

Elma Kompostosu Kaç Kalori?

Bir porsiyon Elma Kompostosu (340 gram), yaklaşık 190 kaloridir. İçerisinde 41.68 gram karbonhidrat, 0.55 gram protein, 0.61 gram yağ bulunur.

Pişirmeye Başla

Elma Kompostosu Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
elma
5 adet
su
6,5 su bardağı
limon suyu
2 yemek kaşığı
toz şeker
1,5 su bardağı
çubuk tarçın
1 adet
karanfil
3 diş
yıldız anason
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Komposto hazırlama yöntemlerini yumuşak ve sert meyveler olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Zira sert meyveleri daha uzun süre pişirmek gerekebiliyor. Bir vişne ve elmanın pişme oranları aynı olamayacağı gibi dokuları da aynı olmuyor. Yumuşak meyveleri şerbet kaynadıktan sonra karışıma eklerken, elma, armut ve şeftali gibi sert meyveleri su ve şeker karışımı ısınmaya başlamadan eklemek gerekiyor. Bu tarifte de bu yöntemi kullanmak size daha iyi bir sonuç verecektir.

Servis Önerisi

Elma Kompostosu Tarifi Servis Önerisi:

Kompostolar yemeğin üzerine ya da yemekle birlikte tüketilen çoğunlukla içecek yerine geçen lezzetler arasında yer alıyor. Cacık gibi düşünebilirsiniz ancak kompostonun bir özelliği yemekten sonra gelen tatlı isteğini de karşılaması. Soğuk olmasıyla da içinizi ferahlatıyor. Siz kompostoları soğuk servis etmeye devam ediniz.