ARAMA YAP
20 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik

Çilek Kompostosu Tarifi

;

Yaz mevsiminin gözde meyvesi çilekle, hem çok lezzetli hem de serinleten bir tarife hazır mısınız?
Yazın başında en bol tüketilen meyvelerden biri olan çilek girdiği her tarife çok
yakışıyor. Tamamen mevsim meyvelerinden hazırlanan ev yapımı buzlu çayların ve soğuk içeceklerin yerini alacak besleyici bir alternatif komposto tarifleri arasında en lezzetlisi ve şüphesiz en güzel kokulusu çilek kompostosu. Mevsimi bitmeden bol bol yapmaya hazır olun.

Komposto severler için vişne kompostosu tarifi, elma kompostosu tarifi, şeftali kompostosu tarifi ve erik kompostosu tarifini de böyle bırakıyoruz!

Çilek Kompostosu Yaparken Nelere Dikkat Edilir? 


Komposto yapımında mümkün olduğunca küçük çilekler kullanmaya özen gösterin.
Çürük ya da zedeli olmamalarına dikkat edin. Çilekleri yıkadıktan hemen sonra kurulayın ve kaynatacağınız suyun içerisine kurutulmuş halleriyle ekleyin. Bu yöntemle çileklerin kendini salmamasını sağlayacaksınız. Hazır mevsimindeyken çilekle hazırlayabileceğiniz diğer tatlılar için buraya tıklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Çilek Kompostosu Kaç Kalori?

Bir porsiyon Çilek Kompostosu (100 gram), yaklaşık 46 kaloridir. İçerisinde 11.77 gram karbonhidrat, 0.18 gram protein, 0.8 gram yağ bulunmaktadır. Karbonhidrat ve şeker oranı yüksek olduğu için kilo verme sürecinde porsiyon kontrolüyle tüketilmesi önerilir.

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +
çilek
3 su bardağı
su
5 su bardağı
çubuk tarçın
1 adet
karanfil
2 adet
şeker
1.5 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Çilek Kompostosunu yaparken küçük çilekler seçmeye dikkat edin. Küçük çilekler hem daha sert oluyor hem de çabuk parçalanmıyorlar. Kompostonun daha güzel gözükmesini sağladığını da söylesek yanılmış olmayız. • Eşit boyularda kullanacağınız çilekler hepsinin aynı anda pişmesini sağlar bu sayede de daha berrak bir karışım elde edersiniz. • Kış mevsiminde de rahatlıkla çilek kompostosu hazırlayabilmek için yazın çilekleri porsiyonlayıp buzdolabı poşetiyle dondurun. Ardından kış mevsiminde çıkarıp dilediğiniz zaman komposto hazırlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz rafine şekersiz, bal veya tatlandırıcı ile çilek kompostosu hazırlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Çilek Kompostosu Tarifi Servis Önerisi:

• Çilek Kompostosu her komposto ve hoşaf tarifinde olduğu gibi soğuk servis edilmelidir. • Soğuk servis edilen kompostolar yemek sonrası ya da yemek sırasında oldukça ferahlatıcı, aynı zamanda da tatlı isteğinizi azaltacak tarifler arasında yer alıyor.