ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
197 kcal
25930

Kimisinin adını duymak dahi içini kamaştırsa da şeftalinin aroması vazgeçilmez lezzetler arasında.


Şeftali yumuşacık dokusu ve hiç bir şeye benzemeyen aromasıyla kalbinizi tekrar kazanmaya geldi. Tartların, yaz keklerinin vazgeçilmez meyvesi şeftaliyi bu sefer komposto olarak hazırlıyoruz.


Şeftali, limon ve nanenin ferahlatıcı tadı, dondurmayla birleşerek yaz ayları için hem lezzetli hem de hafif bir tatlıya dönüştüğü tarifimizi de denemediyseniz ona da göz atmayı unutmayın. Ancak bu sefer işin içerisinde dondurma yok zira şeftali bu sefer tek başına başrolde.


Şeftali kompostosu yaparken kabuklarını mutlaka soymalısınız. Karışımın renk alması için kabuklarını kaynattığınız şekerli suya ekleyebilirsiniz. Böylece kompostonuz daha koyu bir turuncu rengi alacaktır. 

Karışıma ekleyeceğiniz tarçın ve karanfilleyse aromanın daha da lezzetlenmesine yardımcı olacaksınız. 

Tencereler çıksın komposto yapıyoruz. 

Komposto severler için vişne kompostosu tarifi, elma kompostosu tarifi, çilek kompostosu tarifi ve erik kompostosu tarifini de böyle bırakıyoruz!

Şeftali demişken, kahvaltıların yıldızı şeftali reçelinden bahsetmemek olmaz. Çok pratik ve tam ölçülü şeftali reçeli tarifimize göz atmadan geçmeyin!

Pişirmeye Başla

Şeftali Kompostosu Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
şeftali
6 adet
toz şeker
2 su bardağı
su
8 su bardağı
karanfil
4 adet
çubuk tarçın
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kullancağınız şeftaliler sertse şeftaliler karışıma şerbet kaynamadan önce eklemeniz gerekiyorki yumuşayacak zamanları olsun. Ancak kullanacağınız şeftaliler yumuşaksa şerbet kaynadıktan sonrada şeftalileri ilave edebilirsiniz.

Servis Önerisi

Şeftali Kompostosu Tarifi Servis Önerisi:

Şeftali Kompostosu tarifini de hazırladıktan sonra soğutmak gerekiyor. Soğut servis ettiğiniz komposto özellikle sulu yemeklerin ve pilavın yanına çok iyi eşlik ediyor. Yakıştığı yaz sebzelerinin arasında Etli Taze Fasulye, Kıymalı Bezelye, Etli Sumaklı Bamya ve Zeytinyağlı Kabak tarifleri yer alıyor