Kaç Kişilik: 4

Vişne Kompostosu Tarifi


Tuğçe Aydemir;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Komposto, meyvenin bol olduğu yaz mevsiminin vazgeçilmez ferahlatıcılarından... Üstelik mevsiminde toplanan taze meyvelerle hazırlandığında, aromasını çok daha fazla hissettiriyor ve besleyiciliği artıyor. Taze meyvelerin şerbetle kaynayarak rengini ve aromasını verdiği bu içecek, genelde soğuk tüketiliyor. Kompostonun kuru meyvelerden hazırlanan haline ise hoşaf deniyor. Hoşafın nasıl hazırladığına bakmak isterseniz buraya, tarife devam etmek içinse aşağıya bekleniyorsunuz. Hazırsanız, vişnelerin çekirdeklerini ayıklayarak başlayabilirsiniz!


Taze vişne kullanacaksanız çekirdeklerini çıkarmayın; dondurulmuş vişne kullanacaksanız da buzunu çözdürmeden direkt şerbet karışımına ekleyin. Dağılmaması için fazla kaynatmamaya dikkat edin. Komposto pişirirken kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.


Komposto severler için çilek kompostosu tarifi, elma kompostosu tarifi, şeftali kompostosu tarifi ve erik kompostosu tarifini de böyle bırakıyoruz!


Vişne Lekesi Nasıl Çıkar?


Harika bir vişne kompostosu yaptınız ve buzdolabında dinlendirmeye bırakırken bir de ne gördünüz? Halınızda kırmızı küçük damlacıklar... Vişneli tarifleri denerken etrafa vişne suyu sıçraması çok doğal ve eğer doğru yöntemi biliyorsanız lekeyi çıkarması da çok basit. Vişne suyu lekesi nasıl çıkar öğrenmek için hemen tıklayın!


Vişne Kompostosu Kaç Kalori?


Bir porsiyon Vişne Kompostosu (290 gram), yaklaşık 210 kaloridir. İçerisin de 44.69 gram karbonhidrat, 0.75 gram protein, 0.33 gram yağ bulunmaktadır. Şeker oranı ve karbonhidrat içeriği yüksek olduğundan, kilo verme sürecindeyseniz porsiyon kontrolüyle tüketmeniz önerilir.

Vişne Kompostosu Tarifi Malzemeleri

800 gram (g)
vişne
2 su bardağı
toz şeker
6 su bardağı
su
2 adet
karanfil
1 adet
çubuk tarçın
Püf Noktası

Vişne Kompostosu Tarifi Püf Noktaları

Komposto hazırlamak için taze meyve kullanmanız ve şerbeti kaynattıktan sonra meyveleri eklemeniz gerekiyor. Vişnelerin yapısı yumuşak olduğu için uzun süre pişirmenize gerek kalmıyor. Bu yöntemle hazırladığını kompostolardaki meyveler aynı zamanda besleyiciliğini de kaybetmiyor. Şimdi hazırsanız tarife bekleniyorsunuz.

Servis Önerisi

Vişne Kompostosu Tarifi Servis Önerisi

Vişne kompostosunu mutlaka soğuk servis etmelisiniz çünkü komposto ve hoşafın tüketilme amacı, yemeğin üzerine hissedilen tatlı isteğini karşılamak ve sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmak. Kompostoyu dilerseniz şekersiz de hazırlayabilirsiniz. Şekersiz hazırlarken tek yapmanız gereken, kaynattığınız su ve meyveli karışımın içerisine bal ya da pekmez eklemek.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol