ARAMA YAP
60 dk
40 dk
Kolay
4 kişilik
16581

Evde ekmek yapmanın ne kadar pratik olduğunu fark edip bir de ne yediğinizi bilince ekmekleri çeşitlemek yeni hobimiz haline geliyor. Buğday ruşeymi ile unun karışımından elde edilen Evde Ruşeymli Ekmek Tarifi, kahvaltılarınız için besleyici bir seçenek olabilir. Evinizde mis gibi hazırladığınız ruşeymli ekmeğin yapımı da oldukça kolay. Ruşeymli ekmek kalorisi bakımından da diğer ekmeklere göre avantajlı tarafta. Bol lifli yapısı sayesinde, ruşeymli ekmek faydaları açısından da beyaz ekmekten daha fazla tercih ediliyor. Göz atmak isterseniz farklı ekmek tariflerimize de buradan ulaşabilirsiniz: Ekşi Mayalı Ekmek, Ispanaklı Ekmek, Tam Buğday Ekmeği.


Ekmeğinizin üzerine sürüp keyifle yemeniz için de önce Nasıl Reçel Yapılır? yazımıza, ardından Ayva Reçeli tarifimize bekliyoruz.  


Ruşeymli Ekmek Ne Demek? 


Buğday tanesinin filizlendiği kısım olan ruşeym, buğdayın embriyosu olarak da biliniyor. Bu kısım buğday tanesinin genetik kodlarının bulunduğu bir kısım olarak tanımlanıyor ve protein bakımından zengin olduğu biliniyor. Ancak günümüzde fabrika tipi üretimde buğdaylar üretim öncesinde ruşeymlerinden ayrılıyor ve bildiğimiz beyaz ekmek kullanımında kullanılan un haline geliyorlar. Bu ayrışma hem üretim aşamasını kolaylaştırıyor hem de ürünün raf ömrünü uzatıyor. Başlangıç aşamasında buğdaydan ayrılan ruşeymleri yeniden ununuza dahil ettiğinizde ekmeğiniz ruşeymli hale geliyor ve besleyiciliği artıyor.


Ruşeymli Ekmek İçin Hangi Maya Kullanılmalı? 


Ruşeymli ekmek yapımında kuru ya da yaş maya tercih edilebilir. Yaş mayanın açıldıktan sonra tüketim süresi az olduğu için arka arkaya çok miktarda kullanım sağlanacaksa tercih ediliyor ve doğrudan hamurun içerisine ilave ediliyor.  


Kuru mayalar ise granül şekilde satılıyor ve hamura eklemeden önce çözünmesi için ılık su ya da sütte bekletilmesi gerekiyor.  


Evde Ekmek Yapımı Tarifi: Tüm Püf Noktaları ve Kolay Ekmek Yapımı Rehberi


Eve ekmek getiren değil evde ekmek yapan olmaya ne dersiniz? Unutmayın, kendi yaptığınız ekmeğinizin kokusu da dokusu da size çocukluğunuzda fırından aldığınız o mis gibi ekmeklerle doğru bir yolculuğa çıkaracak. Püf noktalarını adım izlediğinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz hem görüntüsüyle hem lezzetiyle damaklarımızı şenlendirecek 15 kolay ekmek tarifi ile sizlerleyiz.

Pişirmeye Başla

Evde Ruşeymli Ekmek

;

Malzemeler

- 4 kişi +
un
3+yarım su bardağı
su, oda sıcaklığında
2 su bardağı
ruşeym
3 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
kuru maya
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tarifinizde kuru ya da yaş maya kullanabilirsiniz ancak aynı oranda değil. 100 gram yaş maya = 50 gram kuru maya olarak hesaplayarak kullanmanız en doğru sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır. Pişirme sırasında da eğer fırınınız turbo özellikte değilse ısıya dayanıklı bir kapta bir miktar suyu ekmek hamuru ile birlikte fırına verirseniz daha yumuşak kıvamlı bir ekmek pişirebilirsiniz. Bu yöntemi tüm ekmek tarifleri için kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Evde Ruşeymli Ekmek Servis Önerisi:

Susam, yulaf, keten tohumu ya da çörekotu gibi malzemelerle üzerini süsleyebilirsiniz.