ARAMA YAP
15 dk
Kolay
6 kişilik
23151

Hava sıcaklıkları artmaya başladığında soğuk tatlılar ve içecekler sofralarımızın baş rol oyuncusu haline geliyor. Sıradan tariflerin dışına çıkmak isteyenler, evde farklı tatlılar deniyor, kendi soğuk içecek tariflerini geliştiriyor ve yeni lezzetler deniyor. İşte bu tarifimizde doğal, sağlıklı ve harika aromasıyla kendine hayran bırakan bir tarifle sizlerleyiz: Salepli dondurma!


Kış aylarında lezzeti ve iyileştirici gücüyle severek tükettiğimiz salep; kekleri, muhallebileri, kurabiyeleri ve en önemlisi dondurmaları eşsiz aromasıyla bambaşka bir boyuta taşıyor.


Salepli dondurmayı ilk gördüğünüzde belki de hiç duymadığınızı düşündünüz ama bizim sade dondurmaya da Maraş dondurması olarak bildiğimiz pek çok tarif aslında salepli dondurma tarifidir. Kıvam verici özelliğiyle dondurma yapımında kullanılan salep, eşsiz bir malzemedir. Doğal salep tozlarıyla evde salepli dondurma tarifinizi de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.


Salepli dondurma kıvamı ve lezzetiyle oldukça uzun zamandır mutfağımızın vazgeçilmez tatlarından biri. Salepten dondurma, Osmanlı döneminde, “karsambaç” isimli bir tatlının varyasyonlarından biridir. Yörede Maraşlı Osman Ağa diye bilinen ve Osmanlı Saraylarına, konaklara yabani orkide (Salep) satan kişi bir gün satış bittikten sonra artan salebi şeker ve süt karışımı olarak kara gömer. Ertesi gün baktığında salebin kıvamının yoğunlaştığını ve sakız gibi uzadığını görür. Önce kendisi tadına bakar ve etrafında da bu farklı lezzet sevilince salepli karsambaç olarak üretmeye başlar. Böylece bizim salepli dondurma ya da Maraş dondurması olarak bildiğimiz tarif ortaya çıkmış olur.


Salepsiz Dondurma Nasıl Yapılır?


Evde her zaman salep bulunmayabiliyor, “Dondurma salepli mi olmak zorunda?” diye sorarsanız tabii ki değil! Süt, krem şanti, vanilin, şeker ve yoğurtla evde salepsiz dondurma tarifinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Salepli Dondurma

: Aromasıyla Hayran Bırakan Ferahlatıcı ;

Malzemeler

- 6 kişi +
süt, tam yağlı, günlük
5 su bardağı
salep
1 yemek kaşığı
toz şeker
2 su bardağı

Servis için

Carte d’Or Çikolata Sos
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

? Salepli dondurma yapımı için ihtiyacınız olan ilk şey günlük ve taze süttür. İnek sütü yerine keçi ya da manda sütünü tercih edebilirsiniz. Böylece salepli dondurmanız daha kıvamlı olacaktır. Laktoz tüketmeyenler ya da veganlar için ise dondurma yapmak için en uygun malzeme Hindistan cevizi sütüdür.

? Sütün koyulaşması için salep çok önemlidir. Sütün kalitesi kadar salebin de gerçek, organik olması gerekir. Sıklıkla karşılaştığımız salep aromalı tozlar, gerçek salebin yerini tutmayacaktır.