Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 120

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi

: Doğadan Olma Buğdaydan Doğma Bir Tat ;
13.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
120
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Zor

Doğadan olma, buğdaydan doğma bulgurun, yöresel yemeklerimizde ayrıcalıklı bir yeri var; pilavlar, köfteler, salatalar, çorbalar bulgurla lezzete doyar. Bulgur, kaynatıp kurutulduktan sonra kabuğu alınarak dövülmüş, kırılmış buğday aslında. Yani, ekmekten sonra en yaygın yiyeceğimiz bulgur da bir buğday ürünü. Bulgur yemek kültürümüzün önemli bir kalemi, ancak doğu, güney, güneydoğu şehirlerimizde batıdaki şehirlerimizden daha çok tüketilir. Anadolu’nun kadim yemeklerinin başında gelen pilavlar ve köftelerin ana malzemesi bulgur; doğunun etli yemekleri, dolmaları-sarmaları ve sebze yemeklerinde batıda kullanılan pirincin yerini alır. Bölge coğrafyasının insanlara sunduğu nimetlerle oluşan yemek kültürüne en iyi örneklerden biri bu olsa gerek; zira kuru fasulye, mercimek, nohuttan oluşan genel tahıl grubu da ülkemizin doğusunda daha çok yenir.

Analı Kızlı Çorbası, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve etle hazırlanan oldukça besleyici geleneksel çorbadır. Analı kızlı çorba tarifi yoğurtlu olarak hazırlandığında ise daha besleyici hale gelebiliyor. Bizim hazırladığımız yoğurtlu analı kızlı çorba tarifi bulgurun yöresel yemeklere kattıklarını deneyimlemek isteyenler için isabetli bir seçim. Biraz zaman ayırıp lezzetli bir yöresel başlangıç yemeğine hazır olduğunuzda, biz de hazırız!

Köfteli çorba tarifi de bu arada, tadına bayılacağınız tariflerimizden.

“Analı Kızlı Yemek mi, Çorba Mı?”

Gaziantep’e özgü “Yuvalama” gibi… Çorba olamayacak kadar ana yemek özelliğinde, ancak başlangıç olarak sunulduğu için çorba kategorisinde değerlendirilen bir yemek!

Analı Kızlı Yemeği Nereye Ait?

Bulgurlu köfteler özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaygın olarak tüketilir. Bulgurlu köftelerin en güzel reçetelerinden biri olan Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Adana, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep, Tarsus ve civarında, küçük farklılıklarla pişirilen bir başlangıç yemeğidir. Hatta orijinali “Analı Kuzulu” olup zamanla “Analı Kızlı”ya dönüştüğü söylenir.

Çorbalar

Yemekte Keyif Var'ın çorba tarifleri ile yemeğe güzel bir başlangıç yapın! Yöresel ya da dünya mutfağından lezzetler keşfetmek için tıklayın.

Analı Kızlı Tarifi

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun farklı bölgelerinde hazırlanan Analı Kızlı Çorbası, büyük-küçük bulgur köfteleri, nohut ve et ile hazırlanan oldukça besleyici bir geleneksel çorbadır. İşte işinizi kolaylaştıracak tarifimiz…


Ramazan Çorbaları: İftara Özel 15 Doyurucu Çorba

Özenle hazırlayacağınız mide dostu Ramazan çorbası tarifleri ile sofralarını şenlendirebilir, yemeğinize sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Farklı malzemeler ve baharatlarla zenginleştirilmiş, kolay yapabileceğiniz iftar için çorba tarifleri denemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Dumanı üstünde en leziz ramazan çorbası tariflerini sizin için bir araya getirdik.

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi Malzemeleri

2,5 su bardağı
bulgur, köftelik
4 su bardağı
su, sıcak
1 su bardağı
irmik
2 su bardağı
yoğurt
1 adet
yumurta
1 tatlı kaşığı
tuz

Harcı İçin

1 adet
soğan, küp doğranmış
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
250 gram (g)
dana kıyma, az yağlı
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Çorbası İçin

2 yemek kaşığı
tereyağı
250 gram (g)
dana eti, kuşbaşı doğranmış
1 yemek kaşığı
biber salçası
6 su bardağı
su
1/2 adet
limon, suyu
1 tatlı kaşığı
Knorr Sumak
1,5 su bardağı
nohut, haşlanmış
1 tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi Püf Noktaları

İçli köftelerinizi açarken çok fazla kalın yapmamaya özen gösterin. Küçük köftelerin birbirine yapışmaması için hafif unlamanız gerekir. Hazırladığınız bulgur köftelerini ve içli köfteleri bir gece buzdolabında dinlendirin.

Servis Önerisi

Yoğurtlu Analı Kızlı Çorba Tarifi Servis Önerisi

Tam bir kış lezzeti olan balkabağının en tatlı ve klasik hali olan fırında kabak tatlısı, yoğurtlu analı kızlı tarifinin ardından tahinle kabağın nefis uyumunu sofranıza taşıyacak.


Asıl Yayın Tarihi: 31.03.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol