Kaç Kişilik: 4

Yayla Çorbası


Emre Ulu;
17.05.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Anadolu’dan kopup gelen, yaz kış dinlemeden içtiğimiz biricik Yayla Çorbası. Yöresel çorbaları birbirlerinden ayıramasak da en sevdiklerimiz listesinde Yayla Çorbası ilk sıralarda yerini alıyor. Tüm evlerde piştiğini görebileceğimiz, evde bulunan temel malzemelerle hazırlanabilen Yayla Çorbası yapımıysa sandığınızdan daha kolay.
Yayla Çorbası’nın ana kahramanı yoğurt. İsterseniz normal ya da probiyotik yoğurt isterseniz de süzme yoğurt kullanabilirsiniz. Diğer yoğurt çorbalarından önerilerimizse yine Yayla Çorbasının yakın dostu Yoğurt Çorbası, yazın da çorba içmeye ara vermeye gerek bırakmayan Ayran Aşı Çorbası. Bu arada söylemeden geçmeyelim, Yayla Çorbası terbiyeli ve terbiyesiz de yapılabilen bir çorba. Biz bugün terbiyeli tarifini verdik nitekim her çorbada olduğu gibi Yayla Çorbası’nda da terbiyeli olması lezzetini arttıran önemli faktörlerden.
Yayla Çorbasına isterseniz şehriye de katabilirsiniz nohut da. Tamamen zevkinize, keyfinize ve evde ne olduğuna göre hareket edebilirsiniz. Baharat olaraksa nane dışında kekik, pul biber ya da çok yakışan sumağı ekleyebilirsiniz.
Öyleyse çatkapı gelen misafire, akşam eve yorgun argın gelip yemek yapmaya üşenenlere, soğuk havada çorba içmeden yapamayanlara ve yöresel tatları her gün yese de bıkmayanlara geliyor... Hazırsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz Yayla Çorbası yapımına geçiyoruz.

Yayla Çorbası Malzemeleri

yarım su bardağı
pirinç
6 su bardağı
su
1 su bardağı
yoğurt
1 adet
yumurta, sarısı
yarım su bardağı
un
2 yemek kaşığı
sıvı yağ
3 tatlı kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı
limon suyu
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Nane
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol