ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
200 kcal
6646

Sivas’a gidip, Sivas köftesi yiyenler bilir nasıl lezzetli, nasıl hafif bir tadı olduğunu. Bu yazımızda Sivas’a gidemeyen ya da gidip de denemeyenler için evde Sivas köftesi yapımını anlatıyor olacağız.


En iyi Sivas köftesi için çok fazla malzemeye ihtiyacımız yok aslında. Her evin mutfağında olabilecek malzemeler gerekiyor sadece. Kıyma ve tuz.


Bu köftemiz, adından da anlaşılacağı üzere Sivas’a özgü bir lezzettir. Bu ilimizde dört mevsim hazırlanır ve davet sofralarında en güzel eşlikçilerle yerini alır. Lezzetiyle, kokusuyla ve de görüntüsüyle ağzımızı sulandıran Sivas köftesi yapılışına geçmeden önce Sivas köftesi özelliklerine değinmek istiyoruz.


‘’Nedir bu köfteyi diğer köfte tariflerinden ayıran özellik?’’ diye soranlar olacaktır, cevabı çok basit. 


Köftemiz oldukça zahmetsiz. Çünkü diğer köfte tariflerinde olduğu gibi yumurta ile ya da ekmek ile birleştirip şekil vermeye gerek yok. Sivas köftesi içindekiler sadece köftemizin ekstra lezzetli olmasını sağlayan baharatlar. 


Biraz sumak, biraz tuz ve birkaç damla limon suyu. Oldu da bitti! Gördüğünüz üzere ne yumurta ne ekmek kullanıldı, bu da Sivas köftesinin en büyük özelliği.


Akşam yemeğine az kaldıysa haydi mutfağa. Sivas köftesi evde nasıl pişirilir hemencecik öğrenip, uygulamaya var mısınız? Biz kolları sıvadık. Sizin de malzemeleriniz hazırsa, lezzet şöleni başlasın!


Köftemiz için kıymamızı derin bir kabın içerisine alıp, elle iyice yoğuruyoruz. Ardından tuz ekleyip karıştırıyoruz. Islak elle küçük toplar alıp, ince yapraklar halinde düzeltiyoruz. Yağlı kâğıt serili bir kaba diziyoruz.


Köftelerimizi dolaba dinlenmesi için bırakıyoruz. Bu esnada soğanları bir kabın içerisine alıp üzerine yarım tatlı kaşığı tuz ve limon suyu ekleyip, yoğuruyoruz.


Sumak ekleyip karıştırıyor ve servis tabağına alıyoruz. Izgarayı ya da döküm tavayı ısıtıp, köftelerin her bir yüzünü 1'er dakika pişiriyoruz.


Aynı ızgarada pideleri ısıtıp, domates ve biberleri közleyip, tabaklara alıyoruz. 


Üzerine köfteleri alıp, yanında domates, sivri biber ve sumaklı soğan ile servis ediyoruz.


Sivas Köftesi Tarifi Servis Önerileri


Sivas köftesi için servis önerilerinde bulunmasak olmaz elbette ki.


Köftemiz en güzel sumaklı soğan salatası, pide ve bol köpüklü ayran ile yakışıyor. Dilerseniz, çoban salata ya da mevsim salata da tercih edebilirsiniz bu yemeğin yanına.


Sivas Köftesi Tarifi Püf Noktaları


Sivas köftesinin en büyük özelliği, içerisine sadece tuz konulmasıdır. Tuzu aşırıya kaçmadan eklemeye özen göstermelisiniz.


Sivas Köftesi Tarifi Kaç Kaloridir?


Sivas köftesi kalori miktarı da en çok merak edilen sorulardan bir tanesi. Gelin hemencecik öğrenelim.


1 porsiyon Sivas köftesinde yaklaşık olarak 200 kalori bulunmaktadır. Tarifimiz ile vücudunuz için gerekli olan proteini karşılayabilirsiniz. Ayrıca yanında hazırladığınız salatalar ve mezelerle gerekli vitaminleri de alabileceğinizi unutmayın.


Sivas Köftesi Tarifini Sevenlere 3 Tane Daha Birbirinden Lezzetli Köfte Tarifi


Sivas köftesinin lezzetine doyamayanlar için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerimiz mevcut. İlk olarak beyti köfte tarifi, ardından Hasanpaşa köfte ve son olarak da domates sulu köfte tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla