Kaç Kişilik: 4

Bamya Çorbası


Tuğçe Aydemir;
29.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Konya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan Bamya Çorbası, bol ekşili tadı ile en sevdiğiniz tarifler arasında yerini alacak. Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevi geleneği ile harmanlanan Konya mutfağının en önemli lezzetinden bamya çorbası, yüzyıllardır düğün ve benzeri özel davetler başta olmak üzere sofraların olmazsa olmazı olarak bilinir. Çiçek bamya ile hazırlanan bamya çorbası; ipe dizilerek kurtulan, ardından ovularak tüylerinden arındırılan çiçek bamyalarla hazırlanır. Kullanılan et kuyruk yağıyla kavrulur, bamyalar bol limonlu suda haşlanır. 

Aslında her şey bamya yemeği yapıyormuşsunuz gibi başlıyor. Kuşbaşı doğradığınız etleri ekliyorsunuz. Sonrasında da sırasıyla salça, sıcak su ve bamya tencerenin içine dahil oluyor. En son limon suyu ekleniyor. 

Bamya Ayıklarken Nelere Dikkat Edilir?

Eğer bu tarifi yaparken taze bamya kullanıyorsanız, bamyaları soyarken çok dikkatli olmalısınız. Bamyaların başlarını keserken derin kesmemeye özen gösterin aksi takdirde çorbanızda istenmeyen bir kıvam oluşacaktır. İnce uçlu ve keskin bir bıçak kullanmanızı öneriyoruz.

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yaz aylarının en faydalı ve sağlıklı sebzelerinden birisi olan bamyanın aynı lezzetini kışın da yakalamak mümkün. Tabii ki bunun için oldukça hassas olan bamyanın nasıl saklanacağını bilmeniz gerekiyor. Yaz aylarının vazgeçilmezi bamya dondurucuda nasıl saklanır, bamya çiğ olarak dondurucuya konur mu, bamya konservesi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız sizi detaylı tarifimize alalım…

Bamya Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon Bamya Çorbası yaklaşık 45 kaloridir. Ayrıca 4,41 gram karbonhidrat, 1,25 gram protein, 2,3 gram yağ içerir. Bamya lifli bir sebze olduğu için bağırsakları çalıştırır. Besin değeri bakımından yüksek, protein, vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Bamya Çorbası Malzemeleri

1 adet
soğan
2 tatlı kaşığı
domates salçası
300 gram (g)
dana eti, kuşbaşı doğranmış
150 gram (g)
bamya
1,5 litre (l)
su
2 yemek kaşığı
limon suyu
yarım tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Bamya Çorbası Püf Noktaları

Eğer bu tarifi yaparken taze bamya kullanıyorsanız, bamyaları soyarken çok dikkatli olmalısınız. Bamyaların başlarını keserken derin kesmemeye özen gösterin aksi takdirde çorbanızda istenmeyen bir kıvam oluşacaktır. İnce uçlu ve keskin bir bıçak kullanmanızı öneriyoruz. Bu tarifi yaparken kuru bamya kullanıyorsanız bamyaların pişirmeden bir saat önce ısıtmanız gerekiyor. Bamya çorbasının püf noktalarından biri de limon suyunu çorbanın içine en son ekleyerek tadının geçmesini sağlamak.

Servis Önerisi

Bamya Çorbası Servis Önerisi

Yanında limon suyu, sirke, pul biber ve kızarmış ekmekle servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol