Bamya Çorbası

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Orta

Konya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri Bamya Çorbası, bol ekşili tadı ile en sevdiğiniz tarifler arasında yerini alacak. Selçuklu saraylarında gelişen ve mevlevi geleneğiyle harmanlanan Konya mutfağının en önemli lezzetinden Bamya Çorbası, yüzyıllardır düğün ve benzeri özel davetler başta olmak üzere sofraların olmazsa olmazı olarak bilinir. Çiçek bamya ile hazırlanan Bamya Çorbası; ipe dizilerek kurtulan, ardından ovularak tüylerinden arındırılan çiçek bamyalarla hazırlanır. Kullanılan et kuyruk yağıyla kavrulur, bamyalar bol limonlu suda haşlanır. 

Bamya Çorbası Nasıl Yapılır? 

Aslında her şey bamya yemeği yapıyormuşsunuz gibi başlıyor. Kuşbaşı doğradığınız etleri ekliyorsunuz. Sonrasında da sırasıyla salça, sıcak su ve bamya tencerenin içine dahil oluyor. En sonsa limon suyu ekleniyor. Bamya çorbasının püf noktalarından biri de limon suyunu çorbanın içine en son ekleyerek tadının geçmesini sağlamak.

Bamya Ayıklarken Nelere Dikkat Edilir?

Eğer bu tarifi yaparken taze bamya kullanıyorsanız, bamyaları soyarken çok dikkatli olmalısınız. Bamyaların başlarını keserken derin kesmemeye özen gösterin aksi takdirde çorbanızda istenmeyen bir kıvam oluşacaktır. İnce uçlu ve keskin bir bıçak kullanmanızı öneriyoruz. Şimdi hazırsanız tarife doğru işlerleyiniz.

Bamya Çorbası Kaç Kalori?

Bir porsiyon Bamya Çorbası (270 gram), yaklaşık 45 kaloridir. Ayrıca 4,41 gram karbonhidrat, 1,25 gram protein, 2,3 gram yağ içerir. Bamya lifli bir sebze olduğu için bağırsakları çalıştırır. Besin değeri bakımından yüksek, protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin.

Bamya Çorbası Malzemeleri

1 adet
soğan
2 tatlı kaşığı
domates salçası
300 gram (g)
dana eti, kuşbaşı doğranmış
150 gram (g)
bamya
1,5 litre (l)
su
2 yemek kaşığı
limon suyu
yarım tatlı kaşığı
tuz
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Bamya Çorbası Püf Noktaları

Eğer bu tarifi yaparken taze bamya kullanıyorsanız, bamyaları soyarken çok dikkatli olmalısınız. Bamyaların başlarını keserken derin kesmemeye özen gösterin aksi takdirde çorbanızda istenmeyen bir kıvam oluşacaktır. İnce uçlu ve keskin bir bıçak kullanmanızı öneriyoruz. Şimdi hazırsanız tarife doğru işlerleyiniz. Bu tarifi yaparken kuru bamya kullanıyorsanız bamyaların pişirmeden bir saat önce ısıtmanız gerekiyor.

Servis Önerisi

Bamya Çorbası Servis Önerisi

Yanında limon suyu, sirke, pul biber ve kızarmış ekmekle ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol