ARAMA YAP
0 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
5498

Terbiyeli Asma Yapraklı Çorba: Hafif Bir Başlangıç
Üzüm yaprağı olarak da bilinen ve genellikle sarma yapımında kullanılan asma yaprağı, Akdeniz diyetinin bir parçası ve içinde pek çok besin değeri barındırıyor. Formunu korumak isteyenlerin farklı tariflerde de yer verebileceği bu düşük kalorili, vitamin ve mineral bakımından zengin gıda, terbiyeli asma yapraklı çorbaya da ekşimsi bir lezzet kazandırıyor.


Asma yaprağının faydaları
Kemik sağlığını destekleyen, doku onarımı ve demir emilimini kolaylaştıran asma yaprağı, aynı zamanda vücuttaki iltihabı azaltır ve bağırsak mukozasını korur. C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirirken, cilde ve sinir sistemine fayda sağlar ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.


Tebiyeli asma yapraklı çorbanın besin değerleri
A, B6, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum da içeren asma yaprağının 100 gramında 90 kalori ve 5.4 gram protein bulunuyor. Zengin lif ve antioksidan içeriği sayesinde hem besleyici hem de sindirimi kolay bir seçenek olarak öne çıkıyor. Terbiyeli asma yapraklı çorba, unsuz hazırlanan terbiyesi ile diyetlerde lezzetli bir eşlikçi, iftarlarda ise hafif bir başlangıç olarak yer alıyor.


Terbiyeli asma yapraklı çorba kaç dakikada pişer?
Kokusuyla sofraya davet eden terbiyeli asma yapraklı çorba 20 dakikada servise hazır. İftar hazırlıklarına geciktiyseniz bile masayı kurup salatayı yapana kadar pişer.


Terbiyeli asma yapraklı çorbayı beğendiyseniz, ilkbahar ve yaz aylarında toplanıp taze tüketilebilen asma yaprağı ile ilgili tariflere ve “asma yaprağı nasıl saklanır?” sorusunun cevabına bu bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Pişirmeye Başla