Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pazar tezgâhlarında baş gösteren asma yaprağını bu yazımızda sizler için ele aldık bugün.

Nisan ve Mayıs aylarında pazar tezgahlarında bolca bulunan asma yaprağı tam bir kış dostu. Neden mi kış dostu diyoruz? Çünkü yazdan hazırlayıp kışın uğraşmadan tüketebilirsiniz.

Beş çaylarında ve akşam yemeklerinde sofraya lezzet ve renk katan sarmalar ile sofralarımız hep şenlendi bugüne kadar.

Peki asma yaprağı ile hazırlanan bu enfes sarmaları sadece yaz aylarında hazırlamak sofralara haksızlık olmaz mı?

Yazın pazardan alınan taptaze asma yapraklarını kışın da aynı tazelikte tüketebilmeniz için çeşit çeşit saklama yöntemini bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Haydi o zaman hazırsanız asma yaprağı hakkında tüm detaylara birlikte göz atalım.

Saklama Yöntemleri

Asma yaprağı saklamak aslında sandığınızdan daha kolay. Peki asma yaprağı nasıl saklanır? Yöntemleri ve püf noktaları nelerdir? İşte başlıklar halinde asma yaprağı saklama yöntemleri.

Çeşit çeşit saklama yöntemleri ile yapraklarınız ilk günkü gibi taze kalacaktır.

Taze Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Pet şişede asma yaprağı saklama, kavanozda asma yaprağı saklama, buzdolabında ya da buzlukta asma yaprağı saklamak gibi yöntemler mümkün. Hangi yöntem ile saklayacağınızın kararını tamamen size bırakıyoruz.

Çünkü hangi yöntemi kullanırsanız kullanın hazırladığınız sarmalar çok lezzetli olacaktır.

Pet Şişede Asma Yaprağı Saklama

Pet şişede asma yapraklarını saklamak için öncelikle yaprakların saplarını kesiyoruz. Pet şişede saklayacağımız için yaprakları yıkamıyoruz.

Yaprakları şişenin ağzından geçecek şekilde katlayıp şişeye yerleştirin. Yaprakları bu şekilde dolana kadar şişeye yerleştirin. Tüm işlem bittikten sonra bir poşete sarıp saklayın.

Kavanozda Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Kavanozda asma yaprağı saklama yöntemini kısaca anlatalım şimdi de.

İster küçük kavanoz isterseniz de 5 kiloluk bidon tercih edebilirsiniz bu saklama yönteminde.

İlk olarak alınan taze asma yapraklarını saplarından ayırın. Ardından ikişerli olacak şekilde cam kavanozlara ya da 5 kiloluk bidonlara yerleştirin. 

En önemli nokta burada yaprakların üzerine dökülecek su oluyor. Yaprakların üzerine ekleyeceğiniz suyu iyice kaynatın ardından içerisine kaya tuzu ekleyip, hafif ılımasını bekleyin.

Hazırlanan bu suyu yaprakların üzerine yavaşça ekleyin. Ardından kapağını sıkıca kapatıp, kavanozları ters çevirin.

Asma Yaprağı Buzlukta Saklanır Mı?

Asma yaprağı haşlanmadan buzlukta nasıl saklanır?

Asma yapraklarını pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir yöntem daha paylaşıyoruz şimdi de.

Asma yapraklarını katlı bir şekilde buzdolabı poşetine yerleştirip, buzlukta saklayabilirsiniz. Böylelikle kış aylarında canınız yaprak sarma çektiğinde hemencecik yapabilirsiniz.

Asma Yaprağı Buzdolabına Konur Mu?

Asma yaprağı buzdolabına konur mu sorusu en çok merak edilenler arasında. Yukarıda buzlukta saklanabileceğine değinmiştik. Böylece buzdolabında da saklamak mümkün.

Peki asma yaprağı buzdolabında nasıl saklanır? 

Asma yaprağını bozulmadan muhafaza etmenin yöntemlerinden bir tanesi de buzlukta saklama yöntemidir.

İster sulu ve tuzlu, isterseniz de susuz ve tuzsuz hazırlayıp saklayabileceğiniz asma yaprağını serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

Taze Asma Yaprağı Kaç Gün Dayanır?

Kışlık asma yaprağı nasıl saklanır öğrendik.

Peki bu saklama yöntemleri ile kaç gün dayanır gelin inceleyelim. Mayıs ve Nisan aylarında taze taze toplanan asma yaprakları hiçbir işlem görmemişse birkaç gün içerisinde sararmaya başlayacak ve bozulacaktır.

Yaprakları belli işlemlerden geçirdikten sonra salamura olarak muhafaza etmeye karar verirseniz yaklaşık olarak 2 yıl kadar bir süre tüketebilirsiniz.

Dışardan salamura yaprak almak çoğu kişi için oldukça riskli bir durumdur. Eğer yaprakları aldığınız yer yıllardır gidip aldığınız ve güvendiğiniz bir yer değilse almakta tereddüt edebilirsiniz.

Yapraklar sert, damarlı ve kalın olabilir bu da sarılan sarmaların pişmesini engelleyecek, yerken dişinize gelecek ve tadı pek de güzel olmayacaktır.

Dışardan satın almak yerine evde kendiniz en güzel yaprakları alıp, salamura yapabilir ve kış aylarında lezzetli sarmalar sarıp iştahla tüketebilirsiniz.

Pazardan en taze yapraklar alındıysa salamura yapımına başlansın.

Bonus: Asma Yaprağı Yazısını Beğenenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Yapraklı Tarif Önerisi

Asma yaprağı hakkında hemen hemen her şeyi öğrendik. Şimdi de asma yaprağı ile hazırlayabileceğiniz 3 tane tarif önerisinde bulunmak istiyoruz. 

İlk olarak saray usulü vişneli dolma, ardından zeytinyağlı yaprak sarma ve son olarak da karalahana sarması tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.