Kaç Kişilik: 4

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi

: Her Derde Deva
Emre Ulu;
10.09.2021
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Orta Asya kökenli olduğu sanılan sarımsak, keskin lezzetinin yanında, şifalı etkileriyle bilinir. Antik çağın Yunan hekimi Hipokrat’ın sarımsaktan övgüyle söz etmesi de şifasından; “terletici, barsak yumuşatıcı ve idrar söktürücü” olduğunun garantisini verirmiş. Sümer ve Antik Mısır için önemli bir ilaçtı; kayıtlar sarımsağın 5000 yıl önce Giza piramitleri yapıldığı sırada kullanıldığını gösterir. Sarımsak Avrupa’ya Haçlı Seferleri ile ulaştı; her derde, hatta vebaya bile deva olarak görülmüş.

Sarımsak tarih boyunca bronşit, hipertansiyon, tüberküloz, karaciğer rahatsızlıkları, dizanteri, şişkinlik, kolik, romatizma, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmış. Halen yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon için tavsiye edilir. Sarımsağın kanserler üzerinde etkili olduğu düşünülür. Sarımsağın içinde bolca vitamin ve mineral var; ayrıca 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit, manganez ve çinko gibi mineraller ile A, B ve bolca C vitamini bulunur. Madem bu kadar yararlı, biz de sarımsağı alıp tarifimizde bolca kullanıyoruz: Sarımsaklı Tavuk Çorbası yapımı için sizi mutfağa alalım!

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon sarımsaklı tavuk çorbası yaklaşık 130 kaloridir.

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Faydaları

Tavuk çorbası, içinde yer alan sarımsak, turp, kereviz gibi sebzeler ile A, B, C ve E vitaminleri açısından zengin bir besindir. Soğuk algınlığının pek çok semptomunu düzelten bu çorba, yüksek tansiyonla mücadele konusunda da yardımcıdır.

Şehriyeli Tavuk Çorbası Tarifi

Çocukluğumuzdan beri hastalıkların ilacı olarak bilinen şifa deposu tavuk suyu çorbasını bir de bizim tarifimizle deneyin! Annelerin gizli ilacı bu çorbayı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay! Eğer farklı baharatlar denemeyi seviyorsanız, bu çorbayı zerdeçallı olarak mutlaka denemelisiniz! Hem lezzetini hem de besin değerini yükseltecektir. Eğer hazırsanız, hiç beklemeden sizi Şehriyeli Tavuk Suyu Çorbası tarifimize alalım!

Yoğurtlu Tavuk Çorbası Tarifi

Bazı çorbalar vardır ki, annelerimiz biz hastayken ilaç niyetine içirirler, işte tavuk çorbası bizim için o kategoriye girer. Çok pratik olan bu çorba, aynı zamanda çok da sağlıklı. Yoğurt ile bağırsak florasını düzenliyoruz, tavuk göğüs ile yağsız, saf protein alıyoruz. Evde her zaman olan malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz ve favorilerinizden olacağını düşündüğümüz, Yoğurtlu Tavuk Çorbası’nı yapmak için mutfağa geçelim!


Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 adet
Knorr Şehriyeli Tavuk Çorbası
3 diş
sarımsak, ince dilimlenmiş
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 litre (l)
su, ılık

Servis İçin

1 adet
limon, dilimlenmiş
4 dilim
ekmek, küp kesilmiş
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
Püf Noktası

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Zamanınız kısıtlı değilse, Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifini kısık ateşte pişirin. Daha lezzetli olduğunu göreceksiniz

Servis Önerisi

Sarımsaklı Tavuk Çorbası Tarifi Servis Önerisi

Sarımsaklı Tavuk Çorbasını kruton yerine kızarmış ve üzerine tereyağı sürülmüş birkaç dilim ekşi mayalı ekmek ile birlikte servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 09.04.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol