Kaç Kişilik: 1 Kaç Kalori: 180

Tavuk Sote Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Tavuğu hangi sos veya baharatla yaparsanız, onun tadını alır diye hep yazıyorum. Tavuk sote bunun en güzel örneklerinden biridir. İstediğiniz sebze, baharat veya sos ile yapabilirsiniz.


Tavuğun genelde but ve kanat tarafları daha çok sevilir, göğüs formuna dikkat edenlere, veya bütün bir tavuğu bir aile paylaşıyorsa genelde ailenin büyüklerine bırakılır. Tavuk sote tarifimiz bu alışkanlığı tamamen kıracak. Tavuk sote gibi sulu yemekler, yağsız olan tavuk göğsü değerlendirmek için idealdir. Bu arada evde tavuk but varsa veya tavuk but daha çok seviyorsanız, onunla da yapabilirsiniz.

Genelde tavuk sote tariflerinde salça kullanıldığını görürsünüz, biz bu sefer farklı şekilde yaklaşalım dedik ve ketçap koyuyoruz. Evet ketçap! Ketçap içinde umami olan nadir ürünlerden biridir. Umami nedir diyecek olursanız; acı, tatlı, ekşi, tuzlu ile birlikte beşinci olarak kabul edilir. Japon bir bilim adamı tarafından terim ilk defa ortaya atılmıştır. Ketçap, tüm bu dört tadı, ayrıca umami tadını da barındıran bir sostur. Neden çoğumuzun ketçap sevdiğinin bir açıklaması olarak da düşünebilirsiniz.

Tarifimize ketçap ekleyerek, hem tadını, hem de yemeğin kıvamını zenginleştiriyoruz. Mantar ve sebzelerle ise besin değerini arttırıyoruz. Tavuk göğüs ile saf ve yağsız protein, biberler ile C vitamini, mantarlar ile ise bitkisel protein alımı gerçekleşiyor.

Tavuk sote tek başına bir yemek, ancak yanında bir pilav ile lezzetinin pekiştiği bir gerçek! Tereyağlı Şehriyeli Pilav veya Kırmızı Acı Biberli ve Domatesli Pilav, Tavuk Sote ile en çok yakışan pilav tariflerinden bazıları!

Tüm bunların yanında tavuk sote yapmak hem çok kolay, hem de çok hızlı. Eğer tavuk sotenin pratikliği sizi de kendine hayran bırakıyorsa mantarlı tavuk sote tarifimizi de denemenizi çok isteriz!


Buzdolabınızda olan malzemelerle yapabileceğiniz tavuk sote tarifimizi yapmak için mutfağa geçelim!

Tavuk Sote Tarifi Malzemeleri

1 adet
tavuk göğüs, kuşbaşı doğranmış
1 adet
kapya biber, ince, uzun doğranmış
1 adet
soğan, yemeklik doğranmış
Çeyrek su bardağı
su
1 adet
kabak
1 yemek kaşığı
Knorr Tavuk Çeşnisi
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
4 adet
mantar
Püf Noktası

Tavuk Sote Tarifi Püf Noktaları

Öncelikle tavanızın yüksek ısıda ısınmış olmasına her zaman dikkat edin. Tavukları yüksek ısıda, dışları renk alana kadar soteleyin. Sebzeleri de tava yeniden ısısına kavuşunca soteleyin, yalnız çok kısa süre sotelemeye dikkat edin. Zaten sos ile birlikte pişeceği için, çok pişmiş sebzeler yapmış olmanızı istemeyiz.

Servis Önerisi

Tavuk Sote Tarifi Servis Önerisi

Farklı bir şeyler pişirmek istiyorum derseniz; Hindistan cevizi yağı ile yapılmış Basmati pilavı yapmanızı öneriyoruz. Hayır klasikler iyidir derseniz; tereyağlı şehriyeli bir pirinç pilavı tavuk sotenize çok yakışacaktır.

Asıl Yayın Tarihi: 19.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol