ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
291 kcal
60142

Türk mutfağının klasik lezzeti tereyağlı şehriyeli pilav tarifi burada! Bu lezzeti siz de tam kıvamında, en lezzetli şekilde pişirmek için püf noktalarını öğrenmek ister misiniz? Cevabınız "Evet!" ise tam ölçülü ve pratik tarifini anlatmaya başlayalım!


Pilavda şehriye kullanmak genelde damak zevkinize bağlı olsa da bizim oldukça tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Özellikle sulu tencere yemeklerinin yanında şehriyeli pirinç pilavı çok yakışır!


Daha çok annelerin ve büyükannelerin favorisi olan şehriyeli pilav çeşitleri hem arpa şehriye ile hem de tel şehriye ile hazırlanabiliyor. Çoğunlukla arpa şehriyesi tercih edilse de tel şehriye ile denemenizi mutlaka tavsiye ederiz!


Malzemeler hazırsa 4 kişilik şehriyeli pirinç pilavı tarifimize geçebiliriz! Tarif adımlarına baktığınızda şehriyeli pilav yapımının hiç de gözünüzde büyüttüğünüz gibi olmadığını anlayacaksınız...


Şehriyeli pilav ile mükemmel uyumu yakalayacak bir ana yemek tarifini de buraya bırakıyoruz: Fırında tavuk güveç!


Kavrulmuş şehriyeler ile pilavınıza biraz çıtır bir aroma katmaya ne dersiniz? O zaman gelin şehriyeli beyaz pilav tarifimize göz atın!


Şehriyeli pilava biraz renk katmak için biberin aromasından faydalanmak isterseniz de arpa şehriyeli pilav tarifimiz sizi bekliyor!


Küçük aileleri de unutmadık. Son olarak 2 kişilik pirinç pilavı ve kuş üzümlü pirinç pilavı tariflerimiz, keşfetmeniz için burada.

Pişirmeye Başla

Şehriyeli Pilav Tarifi (Tereyağlı)

: Klasiklerden Biri
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
pirinç
2 su bardağı
su, sıcak
3 su bardağı
tel şehriye
Yarım su bardağı
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
tereyağı
3 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
limon suyu
Yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Pirinç pilavını sebze ya da et suyuyla da hazırlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Şehriyeli Pilav Tarifi (Tereyağlı) Servis Önerisi:

Et ve tavuk yemeklerinin yanına çok yakışacaktır.