ARAMA YAP
30 dk
Orta
1 kişilik
144 kcal
11654

İspanyol Mutfağı’ndan gelen Gazpacho; sebze veya çeşitli meyvelerin püre haline getirilmesiyle hazırlanan bir soğuk çorbadır. Anlatılan hikayelere göre Gazpacho’nun hikayesi Romalılara kadar uzanıyor. Hikayeye göre uzun yolculuklarda kuru ekmek, sirke, sarımsak taşıyan roma askerleri; bu malzemeleri ezip karıştırarak yiyorlardı ve bu lezzetin onları hastalıklara karşı koruduklarına inanıyorlardı.
Amerika’nın keşfiyle beraber Akdeniz Mutfağı’yla buluşan domates&salatalık ikilisi çok daha sonradan geliyor Gazpacho’ya... 

Zamanla İspanya’nın farklı bölgelerinde karpuz gibi meyvelerle de hazırlanan gazpacho, artık dünyada en çok bilinen İspanyol lezzetlerinden biridir.
En meşhur gazpacho türü ise geleneksel domatesli Gazpacho'dur. Domates ve salatalığın buluşması, Türk mutfağına da hiç yabancı olmadığından bu lezzeti çok seveceğinizi garanti ediyoruz. Finalde üzerine gezdireceğiniz zeytinyağı ile bu lezzet şölenine hazır olun!

Yaz sıcaklarında ferahlatıcı ve doyurucu özelliğiyle çok tercih ettiğimiz diğer soğuk çorba tarifleri için sizi yazımıza davet ederim!

Pişirmeye Başla

Gazpacho Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +
domates, kabukları soyulmuş, sapları alınmış
2 adet
ezilmiş sarımsak
1 diş
salatalık, soyulmuş
1 adet
kırmızı soğan, küçük boy, soyulmuş
1 adet
köy biberi, çekirdekleri ayıklanmış
1 adet
nar ekşisi
1 yemek kaşığı
zeytinyağı, sızma
2 yemek kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
ekmek, bayat, ufalanmış
1 dilim
Servis Önerisi

Gazpacho Tarifi Servis Önerisi:

Üzerini ince kıyılmış frenk soğanı veya fesleğen, zeytinyağı ve kruton ile süsleyerek servis edebilirsiniz.