Kaç Kişilik: 2 Kaç Kalori: 135

2 Kişilik Mercimek Çorbası Tarifi

: En Klasik ve Şifalı
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Aslında hiç zor değil ama nedense iki kişi olunca ya bazı yemekleri yapmaktan vazgeçeriz ya da elimizin ayarını kaçırır kazanla pişiririz. Dedik ki, tamı tamına ölçüleri verirsek herkes mutfağa girer, iki kişi için bile olsa mercimek çorbası pişirir. Çünkü mercimek çorbasını herkes sever, kimse ondan mahrum kalmamalı. Esasen sevildiği kadar da vardır; zira kırmızı mercimek lezzetlidir ve bir o kadar yararlıdır. Diğer mercimek çeşitleri gibi, torba şeklinde çiçeklerin içerisinde olgunlaşan kırmızı mercimek, baklagiller arasında en popüleri denebilir.

Mercimek, birinci dereceden çorbasıyla anılır; köftesi, salatası, mezesi aklımıza çorbasından sonra gelir. Mercimek bildiğimiz en şifalı çorba olarak bilinir çünkü, hastalara iyi geleceği garantidir. Öyle bilenler haksız mıdır? Hayır. Bir kere kırmızı mercimek, C, B, A ve D vitaminlerini bol içeren bir besindir; içerisindeki fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum da cabası. Kırmızı mercimeğin bol demir ve kan yapma özelliği vardır. Enerjiyi yükseltirken, sinirleri yatıştırır. Hamileliğin kolay geçmesine yardım eder, sonrasında da anne sütünü arttırmaya destek olur. Hem sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur hem posalı olduğu için tok tutar. Bu yüzden Ramazanda en çok önerilen çorbalardan biridir. Çocuk dostudur, çünkü dişler ve kemikler için iyi bir besindir. Şeker hastaları için iyi haberse, kan şekerini düzenleme etkisinin bulunmasıdır.

Kırmızı mercimeğe dair çok şey iyidir, ama zor hazmedildiği unutulmamalıdır; mide rahatsızlığı olanların sınırlı tüketmeleri önerilir. Bir de kırmızı mercimekle ilgili herkesin bilmediği detay ise içerisinde karoten olmasıdır, rengini içerisindeki pigmentlerden alır. Madem mercimek kadar dediğimiz şey dünyaları vadediyor, o zaman tarife geçebiliriz.

Kemik Suyuna Mercimek Çorbası

Yaz kış demeden her mevsim, her evde pişen aynı zamanda kültürümüzün bir parçası Mercimek Çorbası bol limonla servis edilir, şifa niyetine içilir. Türkiye’de oldukça yaygın olan mercimek çorbasını her restoranın menüsünde görmek mümkün. Biz de onu kemik suyuna pişirdik. Öyleyse buyurun Kemik Suyuna Mercimek Çorbası tarifimize…

Erişteli Mercimek Çorbası

Orta Anadolu mutfağının klasikleşmiş lezzetlerinden biri olan Erişteli Mercimek Çorbası, zengin içeriği ile dikkat çekiyor. Bu tarifi mutlaka deneyin!

Sütlü Mercimek Çorbası Tarifi

Özellikle kış aylarının en çok tercih edileni mercimek çorbasını bir de böyle deneyin. Sütlü Mercimek Çorbası tarifi içimizi ısıtmaya geldi.

2 Kişilik Mercimek Çorbası Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı
kırmızı mercimek
3 su bardağı
sıcak su
1 adet
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
patates, soyulmuş ve iri doğranmış
1 adet
soğan, iri doğranmış
2 yemek kaşığı
ayçiçeği yağı
Püf Noktası

2 Kişilik Mercimek Çorbası Tarifi Püf Noktaları

İki Kişilik Mercimek Çorbası Tarifini uygularken eklediğiniz patates çorbaya besin özelliğiyle değer katarken, aynı zamanda kıvamını koyulaştırmaya da yarar. Bakliyat olma özelliğinden dolayı her ne kadar piştikten sonra biraz kıvam kazansa da içindeki patates daha gövdeli bir çorba elde etmenizi sağlar.

Servis Önerisi

2 Kişilik Mercimek Çorbası Tarifi Servis Önerisi

2 Kişilik Mercimek Çorbası, çorbalar arasında kruton ekmekle servis edilmeye en çok yakışanıdır. Evinizdeki bayatlayan ekmekleri, Ramazanda kalan pideleri küçük küpler şeklinde kesip tercihinize göre yağlı ya da yağ eklenmemiş tavada çevirerek kızartabilirsiniz. Böylece elde ettiğiniz kıtır kıtır krutonları sıcak sıcak servis ederken 2 Kişilik Mercimek Çorbanıza ekleyebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol