Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 500

Lokanta Usulü Beyti Tarifi

: Baş Döndürücü Lezzet
Tuğçe Aydemir;
08.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Dinlenme
30
Dakika
Zorluk
Zor

Et sevenler için kebap baş döndürücü bir lezzet. Kendine has törenleri ve sunumlarıyla mutfak geleneğimizin lokumdan sonra dünyada en tanınmış lezzeti. Gastronomi kaynaklarında 50’den fazla kebap çeşidimiz olduğu yazar; sözlüklerde “kızartma, çevirme ya da kavurma yoluyla hazırlanan yiyecek” olarak geçer. Ama yazılanların, tarif edilenlerin hiçbiri, meraklısı için Kebap ne ifade eder, nasıl iştah kabartan bir yemektir, tam olarak anlatamaz. Her şeyden önce et, Türkler için Orta Asya’dan başlayan bir tutku. Etin odun ya da kömür ateşleriyle pişirilmiş hali hiçbir pişirme tekniğinin karşılığı değil; yanında pırıl pırıl yeşillikler, taze-kuru soğanlar, acılı ezme ve mis gibi lavaş ekmeğiyle iştah açan sofraları ancak deneyimleyen bilir. Adana’nın, Gaziantep’in, Şanlıurfa’nın, Siirt’in, Diyarbakır’ın, Erzurum’un, Hatay’ın kebap törenleri başka; kimi çiğ köfteyle servis edilir, kimi kaşık salatasıyla gelir, kiminin şişinde patlıcan-biber-domates közlenir. Kebap için birinci kalite et yüksek önem taşır ve fakat yoğurdu, tereyağı, baharatı özeldir. Her şey gibi, iyi kalite ürünler kebap için hayatidir; pişirmenin başarısı etle kıyasıya yarışır. Yiyenlerin iştahına, yapanların tutkusuna bakınca, 500 yıllık tarihini de düşününce, coğrafyamızda birbirinden lezzetli 50 çeşit kebap olması hiç şaşırtıcı değil. Beytiye gelince, o da bir kebap çeşidi, ama mucidi belli. Lokanta Usulü Beyti’yi icat eden ve ünlendiren Beyti Lokantası’nın sahibi Beyti Güler. Lokanta Usulü Beyti artık kebap lokantalarının menülerinde olduğu gibi, onlara yakın lezzete ulaşan ev yapımı beyti reçeteleri var. Aynı bizdeki gibi… İddialıyız, Evde Lokanta Usulü Beyti Tarifi bizden sorulur!


Beyti Köfte


Beyti kebabı, değme kebapçıları kıskandıracak tarifimizle karşınızdayız! Sevdiklerinizle doya doya yiyeceğiniz nefis beyti köfte tarifi Etsiz Olmaz’da!

Lokanta Usulü Beyti Tarifi Malzemeleri

1 adet
kırmızı tatlı biber
1 adet
köy biberi
1 adet
soğan
2 diş
sarımsak
Yarım tatlı kaşığı
Knorr kimyon
1 tatlı kaşığı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım kilo (kg)
dana kıyma, yağlı

Sosu İçin

1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
domates salçası
1 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
biber salçası

Üzeri İçin

1 su bardağı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber

Servis İçin

8 adet
lavaş
2 su bardağı
yoğurt, çırpılmış
Püf Noktası

Lokanta Usulü Beyti Tarifi Püf Noktaları

Lokanta Usulü Beyti Tarifinde Kebabın diğer malzemelerle iyi yoğrulması çok önemlidir; eti en az on dakika yoğurmalısınız. Sarma işlemine geçmeden önce eti yoğrulmuş haliyle dinlendirmeyi göz ardı etmemenizi öneririz, tarifinizin lezzetini arttıracaktır. 

Servis Önerisi

Lokanta Usulü Beyti Tarifi Servis Önerisi

Lokanta Usulü Beyti Tarifi aynı zamanda Beyti Sarma Kebabı olarak da bilinir. Lavaş yerine yufka kullanarak hazırlanan Yufkalı Beyti Kebap da aynısıdır. Lavaş yoksa yufkayı deneyebilir, hatta o şekilde Beyti Kebap yapımını belki daha çok sevebilirsiniz. 

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol