ARAMA YAP
30 dk
60 dk
Orta
4 kişilik
194796

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve buzdolabının demirbaşlarından olan yoğurdu, evde hazırlayarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Doğal ve katkısız, ev yapımı bir yoğurt yapmak için yoğurt nasıl mayalanır detaylıca anlattığımız yazımızı mutlaka inceleyin!
Yoğurt, hepimizin yakından tanıdığı mükemmel bir besin. Paketli ürün tüketmek istemeyenler için evde yoğurt yapmak oldukça yaygınlaştı ancak kıvamında yoğurt elde etmek istiyorsanız mayalanmasından sütüne kadar her adım oldukça önemli.


Ülkemizin geleneksel bir yiyeceği olan yoğurt, sütün kaynatılması ve ardından soğutulup bir parça yoğurtla mayalanmasıyla elde ediliyor. Süt ürünlerinin en faydalısı kabul edilen yoğurdun sağlığımıza katkısı saymakla bitmiyor. Sindirim sistemini düzenlemede, diyet listelerinde ve çocukların gelişiminde önemli bir rol üstleniyor. Sporcuların da fazlasıyla tükettiği yoğurdun protein oranıysa oldukça yüksek. Her gün mutlaka iki kase tüketilmesi tavsiye ediliyor. Sağlıklı olması bir tarafa bazı yemekler var ki asla onsuz olmuyor. Etli yaprak sarması, ıspanak, pazı gibi yiyeceklerin yanında yoğurt yoksa yarım kalıyor. Aynı zamanda yoğurdun şöhreti bir tek sınırlarımızda kalmıyor, dünyanın her yerinde bilinen ve tüketilen bir besin olarak yayılmaya devam ediyor.


Ev Yapımı Yoğurt Kaç Kalori?


Bir porsiyon Ev Yapımı Yoğurt (200 gram), yaklaşık 128 kaloridir. İçerisinde 8 gram karbonhidrat, 6.78 gram protein, 7.04 gram yağ bulunmaktadır.

Ev Yapımı Yoğurdun Faydaları


Ev yapımı yoğurt, içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını düzenler hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurt süte göre daha düşük laktoz içeriğine sahiptir. Bu nedenle süt toleransı olanlar için tüketimi uygundur. Aynı zamanda yoğurt yüksek kalsiyum içerdiği için kemiklerin ve dişlerin de güçlenmesine yardımcı olur.

Ev yapımı yoğurdun faydalarından bahsetmişken, yoğurt ile harika bir saç maskesi hazırlamaya ne dersiniz? Cevabınız "Evet!" ise hemen Saç Bakım Güzellik'in ev yapımı maskeler yazısına göz atın!

Yoğurdun Yanına Çok Yakıştığı Yemekler

Mantı tarifleri yoğurttan ayrı düşünülemez! Bizim Saçaklı Mantı Tarifimiz de Balıkesir mutfağının ünlü yemeklerinden; ne iç harcı, ne pişirme tekniği başka mantılara benzer. Çünkü iç malzemesi tavuk ve iki aşamalı olarak pişer. Bu mantıyı deneme fikri hoşunuza gittiyse, ayrıntılar için tarifimize buyurun.

Mantarlı pilav tarifimiz aslında tam bir gün kurtarıcıdır. Son dakika misafirleriniz varsa ve standart tariflerin biraz dışında bir yemek sunmak isterseniz mantarlı pilav harika bir seçim olacaktır. Peki mantarlı pilavın yanına en çok ne yakışır derseniz, cevap basit: ev yapımı yoğurt!

Pişirmeye Başla

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
süt
1 litre (l)
yoğurt
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Sütü kaynatırken ocağın başında durmayacaksanız, içerisinde kepçe bırakın. Bu yöntem sütün taşmasını engelleyecektir. • Süt kaynatmaya başlamadan önce maya olarak hazırda tuttuğunuz yoğurdu karıştırın ve oda sıcaklığında bekletin. Çünkü sütü dolaptan soğuk olarak aldığınızda mayalama işlemi gerçekleşmiyor. Süte karıştıracağınız oran sütün %1-3 ü kadar olmalı, yani 1 litre süt için 3 yemek kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz. • Ev yapımı yoğurt mayalanma bittikten sonra uzun süre dışarıda kalırsa, daha ekşi olacaktır. Eğer çok ekşi olmasını istemiyorsanız, fırında çok düşük sıcaklıkta mayalamayı deneyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi Servis Önerisi:

Soğuk yerde muhafaza ediniz.