ARAMA YAP
10 dk
Kolay
1 kişilik
16196

Bazen çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız ve öğünleri atlarız... Eğer akşam yemeğine vakit çoksa ve acıktıysanız, hafif bir ara öğün ile dengeli bir tokluk sağlayabilirsiniz. Yoğurt ve yulaf uzun süre tokluk sağlar. Mango ise lezzetini artırır. Mango yerine dilediğiniz mevsim meyvelerini de kullanabilirsiniz. Yazın çilek, şeftali gibi meyveler bu tarife çok yakışacaktır. Afiyet olsun!


Peki yulafa yoğurt değil de süt eşlik etsin isterseniz ne yapacaksınız? Tabii ki yulaflı tatlı tarifimizi deneyeceksiniz! Hemen göz atın!


Konu fit kahvaltılıklardan açılmışken, birbirinden renkli ve lezzetli yulaflı kahvaltılıklar için sizi yazımıza davet edelim!


Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?


• Buğdaygiller familyasından olan yulaf, özellikle son yıllarda çok daha popüler bir gıda haline geldi. Dilerseniz pişirerek, dilerseniz çiğden tüketebileceğiniz yulaf yüksek oranda nişasta ve lif içerir. Fosfor, tiamin, magnezyum, manganez, bakır, folik asit, demir, pantotetnik asit ve çinko içeren yulaf, aynı zamanda yüksek oranda bitkisel proteine sahiptir.


• Yüksek besin değerinin yanında antioksidan açısından da güçlü bir tahıl olan yulaf, vücutta nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncının azaltılmasına yardımcı olur.


• İçerisinde bulunan Beta-glukan sayesinde kötü kolesterol ve total kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler, tokluk hisssini artırır ve sindirim sistemini düzenler.


Mangonun Faydaları Nelerdir? 


• A, B ve C vitaminleri yönünden zengin olan mango, yüksek C vitamini içerdiği için kansızlığa iyi gelir. Düzenli mango tüketimi kırmızı kan hücresi sayısının artırılmasına yardımcı olur. 


• Gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi içerisinde bulunan sakkaroz ile sağlar.


• İçerisinde bulunan beta keratin sayesinde zengin bir antioaksidan görevi görür, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.


• K vitamin içeriği ile kemik sağlığına iyi gelir, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.


• Yüksek orandaki B6 vitamini içeriği ile beyin sağlığının gelişmesine yardımcı olur. 


Yulaflı Yoğurt Kaç Kalori?


3 yemek kaşığı yoğurt 82 kalori, 1 adet mango 174 kalori, 2 çorba kaşığı yulaf ise 78 kaloridir. Ana öğün olarak tüketeceğiniz zaman yulaf ve yoğurt miktarını artırabilirsiniz. Ara öğün olarak tüketeceğiniz zaman ise mango miktarını azaltabilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Yulaflı Yoğurt Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +
yoğurt
3 yemek kaşığı
mango
1 adet
yulaf
2 yemek kaşığı
Servis Önerisi

Yulaflı Yoğurt Tarifi Servis Önerisi:

Yulaflı Yoğurdu servis ederken üzerine fıstık ezmesi gezdirebilirsiniz.