ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Zor
8 kişilik
729 kcal
9678

Mantı, bizim coğrafyamızda her yaşta sevilerek yenen yemektir, şaşmaz! Üstelik saray mutfağının da Anadolu’nun da sevgisine layık olmayı başarmıştır. Mantı maharet ister; haşlansa da fırınlansa da yağda kızarsa da öncesinde verilmiş büyük bir emeğin ürünüdür; hamurunu yoğurması, açması, katlaması, pişirmesi… Ne için? Tek öğünlük yemek için! O yüzden mantı yeneceği gün başka iş yapılmaz, o gün “mantı günü”dür. İç malzemesi kıyma, mercimek, patates, hatta peynirle biri/birkaçı karışık hazırlanan mantılar, Anadolu’nun mantısıyla ünlü şehirlerinde, katlanmasından pişirilme tekniğine kadar farklılık gösterir. Servisi bile farklı olan mantılar bazen cevizle, kimi zaman peynirle, ama çoğunlukla biber, salça, yoğurt sosuyla servis edilir.

Bizim Saçaklı Mantı Tarifimiz, Balıkesir mutfağının ünlü yemeklerinden; ne iç harcı, ne pişirme tekniği başka mantılara benzer. Çünkü iç malzemesi tavuk ve iki aşamalı olarak pişer. Saçaklı mantıyı, kimileri erişte mantısı, kimileri çıngıllı mantı olarak tarif etse de bütün yollar tavuklu saçaklı mantı tarifine çıkar. Mantı kategorisi içinde Balıkesir saçaklı mantı tarifi kadar kolay hazırlananı az bulunur; hamurlar ince şeritler halinde kesilip fırınlanır, tavuk ve tavuk suyu ile yeniden pişirilir. Bu mantıyı yeme fikri hoşunuza gittiyse, ayrıntılar için tarifimize buyurun.

Hingel Mantısı Tarifi

Geleneksel Hingel mantısı, aslen Gürcistan mutfağından olsa da her yörede farklı isimlerle rastlayabileceğimiz, emek isteyen bir mantı çeşidi. Sivas’ta Hambal olarak bilinen mantı aynı zamanda başka yörelerde Hıngal, Çerkes mantısı ve Metez mantısı olarak da biliniyor. Şekli itibarıyla görünüşünün farklı ve adını daha çok işçiliğiyle duyuran bu mantıyı evde yapmaya koyuluyoruz.

Özbek Mantısı Tarifi

Hem lezzeti hem de görüntüsüyle gönüllere taht kuran ve buharda pişirilen Özbek mantısı, adı üstünde Özbeklerin kendine has bir ana yemeğidir. Buharda pişen Özbek mantısı, geleneksel tariflerde hem kıymalı hem parça kuzu etli hazırlanıyor. Alışık olduğumuzun tersine mantılardan çok daha büyük olan Özbek mantısı, bohça gibi, gül gibi şekillendirilebiliyor. Alışık olduğumuzun tersine mantılardan çok daha büyük olan Özbek mantısının yapılışında birçok farklı malzemeyi de bir araya getirerek farklı tatları yakalayabilirsiniz. Peki, Özbek mantısı nasıl yapılır, Özbek mantısı nasıl kapatılır? Yanıtlar için sizi tarifimize alalım…

Boşnak Mantısı

Leziz Boşnak Mantısı tarifi, bilindikten farklı, fırında bir lezzet vaat ediyor. Mükemmel tarifimiz için detaylar yazının devamında…

Pişirmeye Başla

Saçaklı Mantı Tarifi

: Tadına Doyulmaz Geleneksel Lezzet ;

Malzemeler

- 8 kişi +
un
4 su bardağı
yumurta
1 adet
tuz
1 tatlı kaşığı
su
1 su bardağı

Üzeri İçin

nohut
2 su bardağı
ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı
tavuk göğsü
2 adet
Knorr Tavuk Yemekleri için Baharatlı Çeşni
1 yemek kaşığı
su
5 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Saçaklı mantı yapımının en önemli püf noktası, tavuk suyunun tamamen çekene kadar pişirilmesidir.

Servis Önerisi

Saçaklı Mantı Tarifi Servis Önerisi:

Ülkemizin geleneksel bir yiyeceği olan yoğurt, süt ürünlerinin en faydalısı kabul ediliyor. Ev yapımı yoğurt ise, saçaklı mantı için en iyi eşlikçi diyebiliriz. Doğal ve katkısız, ev yapımı bir yoğurt yapmak için yoğurt nasıl mayalanır detaylıca anlattığımız yazımızı mutlaka inceleyin!