Ev Yapımı Yoğurt

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve buzdolabının demirbaşlarından olan  yoğurdu, evde hazırlayarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Doğal ve katkısız, ev yapımı bir yoğurt yapmak için yoğurt nasıl mayalanır detaylıca anlattığımız yazımızı mutlaka inceleyin!

Yoğurt, hepimizin yakından tanıdığı mükemmel bir besin. Paketli ürün tüketmek istemeyenler için evde yoğurt yapmak oldukça yaygınlaştı ancak kıvamında yoğurt elde etmek istiyorsanız mayalanmasından sütüne kadar her adım oldukça önemli.

Ülkemizin geleneksel bir yiyeceği olan yoğurt, sütün kaynatılması ve ardından soğutulup bir parça yoğurtla mayalanmasıyla elde ediliyor. Süt ürünlerinin en faydalısı kabul edilen yoğurdun sağlığımıza katkısı saymakla bitmiyor. Sindirim sistemini düzenlemede, diyet listelerinde ve çocukların gelişiminde önemli bir rol üstleniyor. Sporcuların da fazlasıyla tükettiği yoğurdun protein oranıysa oldukça yüksek. Her gün mutlaka iki kase tüketilmesi tavsiye ediliyor. Sağlıklı olması bir tarafa bazı yemekler var ki asla onsuz olmuyor. Etli yaprak sarması, ıspanak, pazı gibi yiyeceklerin yanında yoğurt yoksa yarım kalıyor. Aynı zamanda yoğurdun şöhreti bir tek sınırlarımızda kalmıyor, dünyanın her yerinde bilinen ve tüketilen bir besin olarak yayılmaya devam ediyor.


Ev Yapımı Yoğurt Malzemeleri

1 litre (l)
süt
3 yemek kaşığı
yoğurt
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Ev Yapımı Yoğurt Püf Noktaları

Süt kaynatmaya başlamadan önce maya olarak hazırda tuttuğunuz yoğurdu karıştırın ve oda sıcaklığında bekletin. Çünkü sütü dolaptan soğuk olarak aldığınızda mayalama işlemi gerçekleşmiyor. Süte karıştıracağınız oran sütün %1-3 ü kadar olmalı, yani 1 litre süt için 3 yemek kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Ev Yapımı Yoğurt Servis Önerisi

Soğuk yerde muhafaza ediniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol