ARAMA YAP
30 dk
45 dk
Kolay
4 kişilik
56 kcal
5248

Sivas, Tokat ve Yozgat bölgelerinde ilkbahar aylarında yetişen efsanevi bir ot olan madımak otunu ve madımak otu ile yapılan madımak yemeğini ele alıyor olacağız bu yazımızda!


Kavurması, böreği ve dolması yapılan madımak otunu kullanarak oldukça lezzetli bir madımak otu yemeği hazırlıyor olacağız. Yemeğimizi hazırlamadan önce gelin madımak otu ile ilgili tüm bilinmeyenleri öğrenelim!


Hem lezzetli hem de tam bir diyet dostu olan madımak yemeği nerenin onu öğrendik. Giriş cümlesinde de belirtiğimiz üzere madımak, Anadolu’da özellikle Sivas, Yozgat ve Tokat illerimizde yetişen bir bitkidir. Eskiden sadece bu bölgelerde yetişip tüketilse de günümüzde köyden şehre göç ile büyük şehirlerdeki tüketimi de artmıştır.


Tabii her ne kadar diğer şehirlerde yaygınlaşsa da madımağın Sivas’a özgü bir yemek olduğunu söyleyebiliriz. :)


Şimdi de madımak yemeği faydalarına bakalım. Madımağın faydaları say say bitmez. O yüzden sizler için kısa bir özet geçtik.


-Madımak otu zihin güçlendirir.


-Zihin yorgunluğunu giderir.


-Yüksek miktarda antioksidan içerir.


Madımak yemeğini sevmek için birçok nedenimiz oldu. :) O halde madımaklarınızı yıkayıp ayıkladıysanız bir an önce madımak yemeği nasıl pişirilir öğrenelim!


Madımak yemeği yapılışı için geniş bir tencerenin içerisine ayçiçek yağı ve tereyağını alıp ısıtıyoruz. Ardından içerisine soğanları ekleyip kapağı kapalı olacak şekilde karıştırıyoruz.


Soğanların üzerine sarımsak ve salçayı ekleyip karıştırıyoruz. Kavrulan malzemelerin üzerine ince kıyılmış madımakları ve bulguru ekleyip iyice kavuruyoruz.


Son olarak yemeğimize lezzet katan baharat ve tuzumuzu ekleyip, üzerine suyunu ilave ediyoruz. Yemeğimizin kapağını kapatıp kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz.


Kaynayan yemeğimizi ocaktan alıp sıcak ya da soğuk şekilde servis edebilirsiniz.


Madımak Yemeği Tarifi Servis Önerileri


Madımak yemeğini hazırladık gelin şimdi de menümüzü tamamlayalım! Madımak yemeği yanına ne gider, gelin bir bakalım. :)


Madımak yemeği yanına beşamel soslu tavuk ve bir kâse evde mayalanmış yoğurt tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da bizim size önerimiz evde hazırlanmış buz gibi bir soğuk çay. 


Madımak Yemeği Tarifi Püf Noktaları


Anadolu’muzun en lezzetli yemeklerinden biri olan madımak yemeğini pişirirken kısık ateşte pişirmeye dikkat edin. Ayrıca madımakları olabildikçe ince doğramalısınız. Dokulu bir sebze olduğu için çiğnemesi zor olabilir aksi takdirde.


Madımak Yemeği Tarifi Kaç Kaloridir?


Madımak yemeği kalori miktarını merak edenler için küçük bir araştırma yaptık ve eminiz ki bu lezzetli yemeğimiz diyet yapanların favorisi olacak! Çünkü 100 gramında yaklaşık olarak 56 kalori bulunuyor.


Madımak Yemeği Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Sebze Tarifi


Madımak yemeğinin lezzetine doyamayanlara 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerimiz mevcut.


Öncelikle madımak yemeğine çok benzeyen kıymalı ıspanak yemeği, benzer şekilde hazırlanan kıymalı semizotu tarifi ve son olarak da kıymalı kapuska yemeğini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)https://www.yemektekeyifvar.com/sebzeli-tarifler/kiymali-semizotu-tarifi

Pişirmeye Başla

Madımak Yemeği Tarifi

: Anadolu Kokar
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana malzemler

ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı
soğan, küp doğranmış
2 adet
sarımsak, ezilmiş
3 diş
domates salçası
1 yemek kaşığı
bulgur, pilavlık
1/2 su bardağı
su, ılık
4 su bardağı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1/4 tatlı kaşığı
madımak, yıkamış ve ayıklanmış
500 gram (g)