ARAMA YAP
15 dk
Kolay
1 kişilik
7414

İki ünlü mutfak teorisyeni olan Richard E. Martland ve Derek A. Welsby, Basic Cookery kitabında “İyi hazırlanmış bir salata, mutlaka ve her zaman mükemmel görünümlü, davetkar ve çekici olmalıdır” der. Sofraların ahengini ve sunumunu tamamlayan salatalar, besin değeri ve lezzetiyle kimi zaman ana yemeklere eşlik ederken kimi zaman da ana öğün olarak tüketilebilir. Bu sadece sizin içerisine ekleyeceğiniz malzeme seçimine ve çeşitliliğine bağlı…


Yeşilliklerin sağlıklı beslenme konusunda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu aşikar. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle vücut sağlığımıza önemli katkılarda bulunan roka, diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi soslar, makarnalar gibi yemeklere tat katsa da daha çok salatalarda taze ve çiğ olarak tüketilir. C vitamini açısından zengin olan roka, ödem attırma özelliğiyle de özellikle diyet yapanların kurtarıcısı yeşilliklerden biri. Limonla yakın dost olan roka, narlı, peynirli, tavuklu, kırmızı etli pek çok doyurucu salata tarifinde ana malzeme oluyor. Balığın yanına roka salatası için ise uzmanlar uyarıyor! Çünkü roka içerisinde bulunan yüksek oranda demir, balık ile birlikte yendiğinde kalsiyum emilimini azaltıyor.


Salataların lezzetini, iyi bir sos yukarı taşır. İyi bir sos ile başarılı ve lezzetli bir salatadan söz edebiliriz. Roka Salatası yapımı için biz de salatanın yeşillikle beraberliğini güçlendirecek Knorr Tatlı Kırmızı Biberli ve Maydanozlu Salata Sosu kullandık. Çeşitli kuruyemiş, meyve ve bakliyatlarla zevkinize göre uyarlayabileceğiniz Roka Salatası tarifi, oldukça kolay ve pratik. Videolu anlatımlı Roka Salatası tarif için sizi böyle alalım.

Pişirmeye Başla

Roka Salatası

;

Malzemeler

- 1 kişi +
bebek roka
1 demet
taze keçi peyniri, Büş
50 gram (g)
ceviz, Kavrulmuş
50 gram (g)
armut, Akça, ince dilimlenmiş
1 adet
böğürtlen
Yarım su bardağı
yarma buğday, Haşlanmış,süzülmüş
1 su bardağı
kırmızı soğan, İnce piyazlık doğranmış
Yarım adet

Sos için

Knorr Tatlı Kırmızı Biberli ve Maydanozlu Salata Sosu
1 adet
su
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
4 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Turpgiller ailesinden olan roka, önce yıkanır ve temizlendikten sonra en az 10 dakika sirkeli suda bekletilmelidir. Sirkeli suda bekledikten sonra tekrar yıkanıp, güzelce kurulanmalıdır. Roka yapraklarının kuru olması salatanın lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca roka yapraklarını bıçakla doğramak vitaminlerini öldüreceği için el ile parçalamanızı öneririz.

Servis Önerisi

Roka Salatası Servis Önerisi:

Roka Salatası üzerine ceviz serpiştirerek servis edin. Dilerseniz cevizleri bir tava hafifçe çevirip kavurup da kullanabilirsiniz.