Arzum İndirim
Kaç Kişilik: 4

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi

: Öğün Kurtarıcı ;
07.06.2021
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Japonya’nın wasabi sosu gibi, farklı mutfakların dünyaca ünlü sosları var. Bu soslar arasında İspanya ve Fransa kökenli soğuk sos mayonez belki de dünyada en yaygın olarak bilinen ve kullanılanı. Temelde yumurta ile bitkisel yağ karışımından oluşan mayonez, yumurta sarılarını çırparken aynı zamanda, azar azar bitkisel yağ eklenmesiyle elde edilen, bir çeşit koyu kıvamlı krema. Kimileri mayonezin bulunuşunu, 28 Haziran 1756 yılında Minorka Adası’nı İngilizler ve Prusyalılar'ın elinden alan, ilk yaptığı sosa adını veren Dük de Richelieu’ye atfeder. Mayonez adının, mayonezi spesiyalitesi olarak kabul eden Bayonne şehrine bağlı olduğu da söylenenler arasındadır ve hatta daha fazla ihtimalden de bahsedilir.

Mayonezin nasıl icat edildiği bir yana, asıl olan onun ne kadar çok yiyeceğe yakıştığıdır. Sade mayoneze katılan ek malzemeler Endülüs, İtalyan, Tartar, Yeşil, Cambridge, Hint gibi çeşit çeşit sos elde edilmesine olanak sağlar. Mayonezden türeyen soslar olduğu gibi, onun sayesinde ortaya çıkan Rus salatası gibi klasikler de vardır. Kimse Rus salatasını mayonezsiz düşünemez, mayonezsiz Rus salatası olmaz. Aynı ton balığına eklenecek bir sos düşünüldüğünde akla mayonezden başkası gelmediği gibi... Ton balıkla mayonez tüketmek de başka bir klasiktir. Mayonezli ton balıklı burrito gibi tarifler öğün kurtarırlar. Ton balıklı salata, mayonezli ton balığı salata ya da ton balıklı mayonezli salata olarak bildiğimiz, hepsi aynı kapıya çıkan pratik tarif ise ton balığını başka türlü düşünemeyenlerin şaşmaz reçetesidir. Hem çabuktur hem lezzetlidir hem kolaydır. Üstelik sağlıklıdır.

Mayonezli Ton Balığı Salata Kaç Kaloridir?

Mayonezli ton balığı salata sağlıklı bir tabaktır ve yaklaşık 180 kaloridir.

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Malzemeleri

4 yemek kaşığı
Calve Mayonez Yağı Azaltılmış
2 adet
konserve ton balığı, light, yağı süzülmüş
Yarım su bardağı
mısır
5 adet
kornişon salatalık turşusu, küp doğranmış
Çeyrek demet
dereotu, ince kıyılmış
1 adet
kırmızı soğan, küçük küp doğranmış
Yarım adet
limonun suyu
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

Servis için

Yarım adet
göbek marul, yaprakları ayıklanmış, yıkanmış
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Püf Noktaları

Mayonezli ton balığı salata ve benzer şekilde hazırlanan diğer tüm soğuk yemeklerin sosu olan mayonez buzdolabına konmaz, ama sıcak olmayan, serin bir yerde saklanır. Buzdolabına konduğunda mayonez lezzetini kaybeder.

Servis Önerisi

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Servis Önerisi

Mayonezli ton balığı salatayı daha doyurucu bir öğün haline getirmenin yolu, aynı tarifteki gibi hazırlamak ve marulla birlikte tercih edeceğiniz bir ekmeğin/sandviç ekmeğinin arasına koymaktır. Bu haliyle onu okula, pikniğe, sahile, işe de götürebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 07.06.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol