Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 180

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi

: Öğün Kurtarıcı
Emre Ulu;
08.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Japonya’nın wasabi sosu gibi, farklı mutfakların dünyaca ünlü sosları var. Bu soslar arasında İspanya ve Fransa kökenli soğuk sos mayonez belki de dünyada en yaygın olarak bilinen ve kullanılanı. Temelde yumurta ile bitkisel yağ karışımından oluşan mayonez, yumurta sarılarını çırparken aynı zamanda, azar azar bitkisel yağ eklenmesiyle elde edilen, bir çeşit koyu kıvamlı krema. Kimileri mayonezin bulunuşunu, 28 Haziran 1756 yılında Minorka Adası’nı İngilizler ve Prusyalılar'ın elinden alan, ilk yaptığı sosa adını veren Dük de Richelieu’ye atfeder. Mayonez adının, mayonezi spesiyalitesi olarak kabul eden Bayonne şehrine bağlı olduğu da söylenenler arasındadır ve hatta daha fazla ihtimalden de bahsedilir.


Mayonezin nasıl icat edildiği bir yana, asıl olan onun ne kadar çok yiyeceğe yakıştığıdır. Sade mayoneze katılan ek malzemeler Endülüs, İtalyan, Tartar, Yeşil, Cambridge, Hint gibi çeşit çeşit sos elde edilmesine olanak sağlar. Mayonezden türeyen soslar olduğu gibi, onun sayesinde ortaya çıkan Rus salatası gibi klasikler de vardır. Kimse Rus salatasını mayonezsiz düşünemez, mayonezsiz Rus salatası olmaz. Aynı ton balığına eklenecek bir sos düşünüldüğünde akla mayonezden başkası gelmediği gibi... Ton balıkla mayonez tüketmek de başka bir klasiktir. Mayonezli ton balıklı burrito gibi tarifler öğün kurtarırlar. Ton balıklı salata, mayonezli ton balığı salata ya da ton balıklı mayonezli salata olarak bildiğimiz, hepsi aynı kapıya çıkan pratik tarif ise ton balığını başka türlü düşünemeyenlerin şaşmaz reçetesidir. Hem çabuktur hem lezzetlidir hem kolaydır. Üstelik sağlıklıdır.


Ton balığı ile enfes bir meze hazırlamaya ne dersiniz? Bazlama ekmeklerinin üzerinde ilgi çekici sunumu ileton balıklı meze tarifimize mutlaka göz atın!

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Malzemeleri

4 yemek kaşığı
Calve Hafif Bi Mayonez
2 adet
konserve ton balığı, light, yağı süzülmüş
1 adet
salatalık, küp doğranmış
Çeyrek demet
dereotu, ince kıyılmış
1 adet
kırmızı soğan, küçük küp doğranmış
Yarım adet
limonun suyu
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Servis için

Yarım adet
göbek marul, yaprakları ayıklanmış, yıkanmış
4 dilim
ekmek
Malzemeleri Satın Al
Püf Noktası

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Püf Noktaları

Mayonezli ton balığı salata ve benzer şekilde hazırlanan diğer tüm soğuk yemeklerin sosu olan mayonez buzdolabına konmaz, ama sıcak olmayan, serin bir yerde saklanır. Buzdolabına konduğunda mayonez lezzetini kaybeder.

Servis Önerisi

Mayonezli Ton Balığı Salatası Tarifi Servis Önerisi

Mayonezli ton balığı salatayı daha doyurucu bir öğün haline getirmenin yolu, aynı tarifteki gibi hazırlamak ve marulla birlikte tercih edeceğiniz bir ekmeğin/sandviç ekmeğinin arasına koymaktır. Bu haliyle onu okula, pikniğe, sahile, işe de götürebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol