ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Orta
8 kişilik
39077

Amerikan Salatası’nın dünya mutfak kültürüne girişi 1860’lı yıllara rastlıyor. Moskova'daki Hermitage Restaurant’ın baş aşçısı olan Belçika asıllı Rus Lucien Olivier tarafından icat edilen bu salata, dünyada Olivier Salatası ya da Rus Salatası olarak biliniyor. Lucien Olivier tarafından ölene kadar titizlikle saklanan reçetesi, sonrasında tüm dünyaya yayıldı ve bugün dünyada en çok bilinen tarifler sıralamasında yerini aldı. Amerikan mı Rus Salatası mı tartışmalarına hiç girmiyoruz, çünkü Türkiye’de böyle anılmasıyla ilgili türlü türlü hikayeler var.


Küp şeklinde kesilmiş patates ve diğer sebzeleri mayonezle karıştırarak yapılan Amerikan Salatası, soğuk sandviçlerin iyi bir eşlikçisi olsa da Makarnalı Amerikan Salatası da popüler tariflerinden biridir. Amerikan Salatası genellikle mayonezli yapılsa da yemeği biraz daha hafif kılmak için mayoneze yoğurt karıştırarak da yapılıyor. Biz de Amerikan Salatası tarifimizde yoğurt ve Calve Yağı Azaltılmış Mayonez kullandık. Malzemeleri her evde bulunabilecek türden olmasıyla şipşak hazırlanan Amerikan Salatası yapımı için kolay ve pratik bir tarif ile karşınızdayız. Hazırsanız başlayalım!

Pişirmeye Başla

Amerikan Salatası

;

Malzemeler

- 8 kişi +
havuç, küçük küp kesilmiş
2 adet
küçük boy patates, Küçük küp kesilmiş
3 adet
bezelye, Küçük küp kesilmiş
1 su bardağı
kornişon turşu, Küçük küp kesilmiş
1 su bardağı

Sos için

yoğurt
1 su bardağı
Calve Yağı Azaltılmış Mayonez
4 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Garnitürleri haşladıktan sonra soğuk buzlu suyun içine atarsanız dağılmasını engellemiş olursunuz. Buzlu su şok etkisi yaratacaktır. Bırakın en az 10 dakika kadar sebzeler soğuk suda dinlensin.

Servis Önerisi

Amerikan Salatası Servis Önerisi:

İçerisinde birbirinden renkli garnitürleri olan Amerikan Salatasını misafirlerinize sunarken şık bir sunum için konserve mısır kullanabilirsiniz. Dilerseniz üzerini ince kıyılmış dereotu veya maydanozla da süsleyebilirsiniz.