Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 356

Bafra Pidesi Tarifi

;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Pide hamur ve iç malzemesi olarak çok sade görünse de, mükemmel pide yapılırken dikkat edilecek 4 şey var; iyi bir odun fırınına sahip olmak, hamur için doğru unu kullanmak, iç malzemesi ne olacaksa; peynirse yörenin en iyi peyniri, kavurmaysa bölgedeki en körpe kuzuların eti kullanılmalı, bir de son olarak hamur havadan çok etkilenir, yazın başka kışın başka pişme ve mayalanma süreleri vardır, buna da dikkat etmek lazım. İşte, bu kadar sade bir yemek olan pideyi yapmak, görünüşünün aksine bir o kadar karmaşık.
Eğer Karadenizliyseniz veya Karadeniz seyahati yaptıysanız, aşağı yukarı her ilin kendine has ve onlara göre en iyi olduklarını düşündükleri pideleri vardır. Pideye olan bu ortak ilgiden, tüm Türkiye’ye yayılan bir kaç pide olmuştur, bugün Bafra pidesi tarifi paylaşacağız.


Bafra pidesi, kardeşleri olan Çarşamba ve Terme pidesinde olduğu gibi, Samsun’da çıktığı yörenin adıyla anılır. Yaklaşık bir metre uzunluğunda bir hamur çekilerek açılır ve içine istenilen malzeme doldurulur ve yüksek ısılı odun fırınlarında pişirilir. Şimdi sizlerle çıtır bir Bafra pidesi tarifi paylaşıyoruz, bir yandan soğuk ayran hazırlıklarına da başlayın bizce!


Ekşi Mayalı Ramazan Pidesi Tarifi

Ekşi mayalı pide, iftar sofrasında sıcak sıcak yensin diye uğrunda upuzun kuyrukların beklendiği nimettir. Belki klasik seriden bir tanesinin bir akşam masada olmayışına herkes katlanabilir, ama Ramazan pidesinin olmadığı bir iftar sofrası düşünülemez. Ona herkes bayılır; oruç tutan da tutmayan da… O zaman sizi evde ekşi mayalı pide yapımına alalım! Üstelik en lezzetlisinden ekşi mayalısını…

Bafra Pidesi Tarifi Malzemeleri

hamur için

6 su bardağı
un
1 adet
yaş maya, paket
1,5 su bardağı
su, ılık
yarım su bardağı
tuz

harcı için

500 gram (g)
kıyma
2 adet
soğan, küçük küp doğranmış
çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
pul biber
yarım tatlı kaşığı
tuz
100 gram (g)
tereyağı
Püf Noktası

Bafra Pidesi Tarifi Püf Noktaları

Bafra pidesinin özelliklerinden biri ince hamurlu olmasıdır. İnce bir hamur açarken, hamurun her tarafının eşit kalınlıkta olmasına dikkat edin, yoksa bir taraf çok pişerken başka bir taraf hala pişmemiş kalabilir.

Servis Önerisi

Bafra Pidesi Tarifi Servis Önerisi

Yanına buz gibi bir ayran ile servis edin.

Asıl Yayın Tarihi: 30.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol