ARAMA YAP
60 dk
20 dk
Orta
8 kişilik
356 kcal
10454

Pide hamur ve iç malzemesi olarak çok sade görünse de, mükemmel pide yapılırken dikkat edilecek 4 şey var; iyi bir odun fırınına sahip olmak, hamur için doğru unu kullanmak, iç malzemesi ne olacaksa; peynirse yörenin en iyi peyniri, kavurmaysa bölgedeki en körpe kuzuların eti kullanılmalı, bir de son olarak hamur havadan çok etkilenir, yazın başka kışın başka pişme ve mayalanma süreleri vardır, buna da dikkat etmek lazım. İşte, bu kadar sade bir yemek olan pideyi yapmak, görünüşünün aksine bir o kadar karmaşık. Eğer Karadenizliyseniz veya Karadeniz seyahati yaptıysanız, aşağı yukarı her ilin kendine has ve onlara göre en iyi olduklarını düşündükleri pideleri vardır. Pideye olan bu ortak ilgiden, tüm Türkiye’ye yayılan bir kaç pide olmuştur, bugün Bafra pidesi tarifi paylaşacağız.


Bafra pidesi, kardeşleri olan Çarşamba ve Terme pidesinde olduğu gibi, Samsun’da çıktığı yörenin adıyla anılır. Yaklaşık bir metre uzunluğunda bir hamur çekilerek açılır ve içine istenilen malzeme doldurulur ve yüksek ısılı odun fırınlarında pişirilir. Şimdi sizlerle çıtır bir Bafra pidesi tarifi paylaşıyoruz, bir yandan soğuk ayran hazırlıklarına da başlayın bizce!


Ekşi Mayalı Ramazan Pidesi Tarifi


Ekşi mayalı pide, iftar sofrasında sıcak sıcak yensin diye uğrunda upuzun kuyrukların beklendiği nimettir. Belki klasik seriden bir tanesinin bir akşam masada olmayışına herkes katlanabilir, ama Ramazan pidesinin olmadığı bir iftar sofrası düşünülemez. Ona herkes bayılır; oruç tutan da tutmayan da… O zaman sizi evde ekşi mayalı pide yapımına alalım! Üstelik en lezzetlisinden ekşi mayalısını…

Pişirmeye Başla

Bafra Pidesi Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +

hamur için

un
6 su bardağı
yaş maya, paket
1 adet
su, ılık
1,5 su bardağı
tuz
yarım su bardağı

harcı için

kıyma
500 gram (g)
soğan, küçük küp doğranmış
2 adet
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
tereyağı
100 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Bafra pidesinin özelliklerinden biri ince hamurlu olmasıdır. İnce bir hamur açarken, hamurun her tarafının eşit kalınlıkta olmasına dikkat edin, yoksa bir taraf çok pişerken başka bir taraf hala pişmemiş kalabilir.

Servis Önerisi

Bafra Pidesi Tarifi Servis Önerisi:

Yanına buz gibi bir ayran ile servis edin.