ARAMA YAP
60 dk
20 dk
Zor
8 kişilik
650 kcal
2125

Sabahları kahvaltılarda yediğimiz beyaz peynirli ve patatesli kır pidelerinden tutun, akşam yemeklerinde yediğimiz kuş başı etli ve kaşar peynirli pidelere kadar onlarca çeşit pide var mutfağımızda.


Çıtır hamuru ve bol malzemesiyle damakları şenlendiren bu pideler genellikle patates, kaşar peyniri, kıyma, kuş başı kırmızı et ve tavuk gibi malzemelerle, tuzlu olarak hazırlanıyor. Bugün size bahsedeceğimiz ve reçetesini paylaşacağımız tarifimiz ise tam çay saatlerine göre çünkü tatlı!


Tatlı tahinli pide tarifi, tahinli çörek ve tahinli kurabiye gibi hamur işlerini sevenleri çok mutlu edecek. Bol bol tahin içeriyor çünkü! “Peki tahinli pidenin içinde ne var tam olarak?” diye sorarsanız söyleyelim: Tahin, şeker, yumurta, un, maya, birazcık tuz ve su!


Tahinli pide hangi yöreye ait, ona da değinmezsek olmaz. Tahinli pide ülkemiz genelinde sık sık yapılıp yense de aslında kökeni Bursa’ya dayanıyor. Osmanlı saraylarında sıklıkla yapılırmış, bu yüzden sultanlara layık diyebiliriz. :)


“Tahinli pideye şerbet dökülür mü?” gibi popüler bir soru var bu pide tarifiyle ilgili. Yeri gelmişken onu da cevaplayalım. Tahinli pide, bir şerbetli tatlı değildir. Bu yüzden şerbet hazırlanıp üzerine gezdirilmez. 


Önemli soruları ve detay bilgileri paylaştığımıza göre tahinli pidenin malzemelerine, yapılış aşamalarına, püf noktalarına, kalori bilgisine ve servis önerilerine geçebiliriz! Deneyecek olanlara şimdiden afiyetler olsun!


Tahinli Pide Tarifi Püf Noktaları 


Tahinli pide ve pek çok benzer hamur işi tarifinde yararlanabileceğiniz bir püf noktamız var. O da tüm malzemeleri ılık kullanmak.


Ilık / oda sıcaklığında kullanılan malzemelerle hazırlanan hamur işleri daha güzel kıvamlı oluyor ve tabii daha güzel mayalanıyor. Yumurtalarınızı ve sütünüzü bu yüzden, hamur işi yapımına başlamadan 1 saat önce tezgaha çıkartıp bekletmenizi öneriyoruz. 


Tahinli Pide Tarifi Servis Önerisi


Evde tahinli pide tarifimizi çay saatlerinde afiyetle tüketmek için birkaç önerimiz var!


Tahinli pideler bir fincan çayla çok iyi gidiyor öncelikle. “Ben çay sevmem, kahve önerin bana” diyorsanız, kremalı yoğun kahvelerden kaçınmanızı ve filtre kahve tüketmenizi öneriyoruz. Bu şekilde şeker komasına girmeden afiyetle keyif yapabilirsiniz. :)


Ayrıca minikler için bir bardak süt önermeden edemeyeceğiz. 


Tahinli Pide Tarifi Kaç Kaloridir?


Tahinli pide, maalesef tıpkı diğer pide tarifleri gibi oldukça yüksek kalorili bir tarif.


Bir porsiyon tahinli pide, yaklaşık olarak 650 kalori içermektedir. Diyet menülerinize öneremeyeceğimiz bu tarifin bu kadar yüksek kalorili olmasının sebebi, tahinin 100 gramlık miktarında 580 kalori bulundurması.


Yani ana malzememiz oldukça kalorili. :)


Tahinli Pide Tarifini Sevenlere Birbirinden Leziz Pide Tarifleri


Pidenin tatlısını ayrı, tuzlusunu ayrı seviyoruz. Yeri geliyor karnımızı doyurmak için ana yemek, yeri geliyor yemeğimize ekmek yapıyoruz onu. Bugün bu enfes tatlı pide tarifini paylaşırken birkaç pide tarifini daha not düşmek istedik.


Kebapçı pidesi tarifi ve ekmekten pide tarifi, yemeklerinizin yanında servis edebileceğiniz pide tariflerinden.


Bafra pidesi tarifi ise tam bir yıldız! Sofralarınızda ana yemek olarak yer verebileceğiniz Bafra pidesi parmak ısırtıyor, baştan uyaralım.

Pişirmeye Başla