ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
39608

Türk mutfağı, farklı yörelerin apayrı lezzetleriyle zengin ve çok özel. Rotamızı biraz güney biraz da doğuya doğru çevirelim bugün ve kendimizi kebaplarıyla ünlü şehirlerimizde bulalım. Adana’sı ayrı, Urfa’sı ayrı güzel olan kebapçılara yönelelim.


Yalnız konumuz bugün bu leziz kebaplar, lahmacunlar, çiğ köfteler olmasın. Lezzetlerin arkasında kalan gizli cevherler, enfes tırnak pideler olsun. Bir kebapçıya gittiğimizde ana yemekten önce mezelerle servis edilen; parmakla şekil verilen ve adını da buradan alan tırnak pide yapımını öğreneceğiz!


Evde tırnak pide yapımı, aslında tahmin ettiğinizden de kolay. Un, su, maya, tuz, şeker ve yağ gerekiyor sadece. Hem kolay hem de bütçe dostu bu kebapçı pidesi tarifi anlayacağınız. :)


Tırnak Pide (Kebapçı Pidesi) Tarifi Püf Noktaları


Pek çok hamur işi tarifi gibi, tırnak pidesi tarifinin püf noktası da mayalanma aşamasıyla alakalı. Mayalanma işlemi hamura kıvam, doku ve lezzet katıyor. Bu yüzden yoğurup hazır hale getirdiğiniz hamuru en az 45 dakika mayalanması için dinlendirin. İki katına çıktıktan sonra, şekillendirme aşamasına geçebilir ve akabinde pişirebilirsiniz. :)


Tırnak Pide (Kebapçı Pidesi) Tarifi Servis Önerisi


Tırnak pideler yani kebapçı pideleri, en güzel kebaba yakışıyor ne yalan söyleyelim! :) Yalnız günün her saatine uyan bu pideleri sadece et yemeklerinin yanına düşünmek biraz da haksızlık olur. Günün her saatinde değerlendirebileceğiniz bu pideler, ekmeğin olması gereken her sofrada onun yerine tüketilebilir.


Tırnak Pide (Kebapçı Pidesi) Tarifi Kaç Kaloridir?


Pek çok şeye değinmişken tırnak pide kalorisine değinmemek de olmaz. Ortalama boyutlardaki ince tırnak pidesinin bir adedi, ortalama olarak 125 kaloriye tekabül etmektedir. Ekmeğe oranla daha doyurucu ve daha düşük kalorili olan bu pideler diyet yapanların ve kalori hesabıyla beslenenlerin favori tariflerinden olacak. Çünkü kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde servis edilip keyifle yenebilirler. İster kahvaltı sofralarında sahanda yumurtaya banın; isterseniz de akşam yemeğinde çorbanıza doğrayın!


Pide Sevmeyenlere Bile Parmaklarını Yedirecek En Güzel Pide Tarifleri


Olabilir, herkes her yemeği; her tarifi sevmeyebilir. Pideleri sofralarında, öğünlerinde çok tercih etmeyenleri tekrar düşünmeye itmek de bizim görevimiz. Öncelikle 11 ayın sultanı Ramazan’la hayatlarımıza giren ve 30 günlük maceranın ardından bir yıllığına hayatlarımızdan tekrar kaybolan Ramazan pidelerinin evde hazırlanabileceği enfes bir tarifimiz var. Ekşi mayalı Ramazan pidesi tarifi, İftar saatlerinin keyfini her an çıkarmanızı sağlayacak!


Pide deyince aklına ekmek değil de ana yemek olan pide gelenler şimdi bir adım öne çıksın. Karadeniz’in meşhur lezzeti Bafra pidesi tarifi, restoran lezzetini evlerinize taşıyor.


Karadeniz pidesini yazarız da Trakya pidesini unutur muyuz? Asla. :) Kodra kıymalı pide tarifi, henüz denemediyseniz çok şey kaçırdığınız lezzetlerden.


Bu üç leziz tariften yeterince bahsettiğimize göre, Tırnak pidesi tarifinin detaylarına geçebiliriz!

Pişirmeye Başla