ARAMA YAP
50 dk
10 dk
Orta
4 kişilik
8034

Tarsusluysanız veya Tarsus’a gittiyseniz, lahmacunun orada fındık lahmacun demek olduğunu bilirsiniz. Zaten yeterince sempatik bir adı varken, fındık lahmacuna, kuş gözü veya bardak altı gibi isimler koyanlar da vardır.


Lahmacun bir Ortadoğu yemeğidir, Ermenistan, Türkiye, İsrail, Suriye ve Lübnan mutfağında lahmacun vardır. Lahmacun ismi ise Arapça etli ekmek anlamına gelen bir kelimeden türemiştir.


Normal lahmacunun aynısı ama küçüğüymüş gibi görünse de fındık lahmacun, iyi bir iştah açıcı ve mükemmel bir başlangıçtır. Yalnızca kebap öncesine sınırlamayın, lahmacunu baharatlı ve kıymalı bir hamur olarak düşündüğünüzde, uyumlu olacak tüm yemeklerin başlangıcı olarak servis edebilirsiniz.


O zaman evde kolaylıkla yapabileceğiniz fındık lahmacun tarifimize geçelim!


Fındık Lahmacun Kaç Kalori?


1 porsiyon Fındık Lahmacun 233 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Fındık Lahmacun Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

hamuru için

mayalı ekmek hamuru
250 gram (g)
zeytinyağı
çeyrek su bardağı
un
1,5 su bardağı
su
3/4 su bardağı

ana malzemeler

dana kıyma, yağlı
200 gram (g)
soğan
1 adet
çarliston biber
1 adet
domates, orta boy
1 adet
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fındık lahmacunun içini hazırlarken pişirmeyin, bir daha fırına girdiğinde kupkuru olacaktır, ancak sebzeleri küçük doğramanız veya mutfak robotundan geçirmeniz, lahmacun ile birlikte için de hızlıca pişmesini sağlayacaktır.

Servis Önerisi

Fındık Lahmacun Tarifi Servis Önerisi:

Fındık lahmacunu söğüş domates, maydanoz, sumaklı soğan ve limon, yani klasik lahmacun garnitürü ile servis etmenizi öneriyoruz.