ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
79 kcal
64938

Mangalı sevmeyen herhalde yoktur! Mangal yakıldığında mutlaka biber, patlıcan, soğan közleyen ve etin ya da tavuğun yanına eşlikçi harika salatalar hazırlayanlar da burada mı? Közlenmiş sebzelerin üzerindeki isli tat şüphesiz onları bu kadar lezzetli yapıyor ve girdikleri her tarifi zenginleştiriyor.


Özellikle közlenmiş patlıcanın yeri hepimizde ayrı! Köz patlıcan dolması, çorbası, mezesi, hünkâr beğendisi, salatası derken yemeye doyamayız. Közlenmiş patlıcan salatası tarifi hem yapımının kolaylığı hem de lezzetiyle sofralarınızda harika bir eşlikçi olacak.


Közlenmiş patlıcan salatası harika bir meze olduğu gibi, piknik menüleri için de leziz bir seçenektir! Diğer piknik tarifleri için sizi yazımıza davet edelim...


Közlenmiş Patlıcan Salatasına Ne Konulur?


Közlenmiş patlıcan salatası da diğer salatalar gibi damak zevkinize göre kolayca şekillenebilir. Hatta közlenmiş biber ile birlikte közlenmiş patlıcan biber salatasına bile hızlıca dönüşebilir. Özellikle domates ve soğan bu salatanın demirbaşlarıdır ama diğer malzemeler isteğinize göre değişebilir. Kapya biber, sivri biber, sarımsak, sirke ve limonla lezzetini artırabilirsiniz. Közlenmiş patlıcan salatanıza farklı bir lezzet katmak için ceviz, nane, maydanoz gibi eklemeler de yapabilirsiniz. Banmak için ekmekler hazırsa közlenmiş patlıcan salatası nasıl yapılır, hemen anlatalım!

Pişirmeye Başla

Közlenmiş Patlıcan Salatası Tarifi

: Köz Aromasına Doyuyoruz
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
kemer patlıcan
6-7 adet
kırmızı soğan, küp doğranmış
1 adet
köy biberi
4 adet
domates
2 adet
sarımsak, ince dilimlenmiş
3 diş
limon suyu
1 yemek kaşığı
üzüm sirkesi
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
4 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
közlenmiş kapya biber, küp doğranmış
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Közlenmiş patlıcan salatası hazırlarken, patlıcanları sıcakken daha kolay soyabilirsiniz. Eldiven ve soğuk su dolu bir kap ile bu işlemi daha rahat hâle getirebilirsiniz. Közlenmiş patlıcan salatanız için patlıcanları fırın, mangal ya da gazlı ocak üzerinde közleyebilirsiniz. Fırında köz patlıcan tarifimizi incelemek için tıklayın.