Kaç Kişilik: 12

Tartolet Tarifi


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
45
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Orta

Tart, Fransızca ‘tarte’ kelimesinden gelir. Bir hamurun üzerine konulan dolgu ile servis edilmesi veya dolgunun üzerine bir kat daha hamur konulup pişirilmesiyle yapılan tatlılara tart denir. Tuzlu olarak yapılırsa da kiş denilir.


Tartlar, ilk başta et dolgularıyla servis edilirken, zaman içerisinde tatlı olarak da servis edilmeye başlanıyor. Tereyağı ve yumurta ile yapılan tart hamuru, zengin bir hamurdur ve ilk yapıldığında Fransızca yalnızca asilzadeler için yapılabiliyordu.

Tartolet ise minyatür tarttır. İki ısırıklık tartoletler, pastane tezgahlarından size göz kırpar. Hele bir de taze yapılmışsa, tartolet için gidilmediyse bile, tartolet alınıp çıkılır. Tereyağlı, ağızda dağılan hamuru ile bir çok hamur işine göre çok daha hafif kalır ve küçük olduğu için bir kaç tane daha yemeye her zaman yeriniz olur.

Tartotet Çeşitleri

Sade bir tart hamuru yapacağınız için, tartoletlerin dolgusunu o gün canınız nasıl istiyorsa yapabilirsiniz. Tatlı bir tartolet yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; dolgusunun şekeri olacaktır. Zaten tatlı olan hamura, yine çok tatlı bir dolgu yapmak; çok yenilemeyen bir tartolet yapmak olacaktır. Dolayısıyla ben reçel koymak gibi fikirleri, pek uygun bulmuyorum.

Peki, alternatif tartolet dolguları nelerdir? Aklıma gelen bir kaçı; çikolatalı, limonlu, elmalı, sade pastacı kremalı. Çikolatalı dolgu ile yaparsanız, yiyenleri şaşırtacak küçük bir önerim var; içine çok hafif paprika koyun. Çikolata ile biber çok uyumlu olur. Limonlu tartolet yaparken ise, limon kabuklarını kremanın içine katmayı unutmayın. Tartoleti dekor etmek için de şekerlenmiş limon kabukları kullanabilirsiniz.

Tart hamurunun şekerini çıkartın, yerine bir tutam tuz koyarak tuzluya çevirebilirsiniz. Tuzlu tartolet için önerilerim; ıspanakllı lor peynirli, küflü peynirli, mantarlı ve meşhur bacon ile yapılan Quiche Lorraine.

Tartolet yaptıysanız; kalabalık bir yemekte servis edeceğiz tartı yapmaya hazırsınız demektir. Bir tatlı, bir de tuzlu tart önerimiz var: Balkabaklı Tart ve Burak Zafer’den Pancar ve Keçi Peynirli Tart! 

Çay saatine kalabalık misafirleriniz ve hayat kurtarıcı bir tatlıya ihtiyacınız varsa, tartolet doğru cevap. Şimdi mutfağa geçelim ve tartolet yapmaya başlayalım!

Tartolet Kaç Kalori?

1 porsiyon Tartolet 62 kaloridir.

Tartolet Tarifi Malzemeleri

Ana malzemeler

250 gram (g)
un
80 gram (g)
pudra şekeri
125 gram (g)
tereyağı
30 gram (g)
su, soğuk

Kreması için

750 mililitre (ml)
süt
150 gram (g)
şeker
150 gram (g)
un
4 adet
yumurta

Üzeri için

50 gram (g)
yaban mersini
50 gram (g)
çilek
50 gram (g)
frenk üzümü
Püf Noktası

Tartolet Tarifi Püf Noktaları

Tartolet hamurunu yaptıktan sonra buzdolabında en az yarım saat dinlendirmenizi öneriyoruz. Bu sırada hamurda, glüten oluşumu gerçekleşecek ve daha iyi formda bir hamurunuz olacak.

Servis Önerisi

Tartolet Tarifi Servis Önerisi

Yanına yeni demlenmiş bir filtre kahve veya sıcacık bir çay ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol