ARAMA YAP
20 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
129 kcal
1343673

Kimisi krep, kimisi akıtma, kimisi mafuş, kimisi cızlama diyor bu lezzete… İsimler farklı olsa da temel malzemeler aynı. Kökenleri İngiliz ve Fransız mutfağına dayanan krep, dünyadaki pek çok mutfakta farklı biçimlerde karşımıza çıkıyor. Herkesin mutfağında kolaylıkla bulunabilecek temel malzemeler ile hazırlanan krep hem tuzlu hem de tatlı olarak hazırlanabiliyor. Otlu, tavuklu, peynirli, meyveli ve daha pek çok malzemeyle çeşit çeşit hazırlanabilen krepleri daha çok kahvaltı da tüketsek de hemen hemen her öğün yiyebileceğimiz kolay ve pratik bir yemek.


Konuklarınızla birlikte sizi yeni güne hazırlayacak 4 Kişilik Krep tarifi ile kahvaltınızı ziyafete dönüştürmek çok kolay. 4 kişilik krep nasıl yapılır diyenlerin doyurucu ve besleyici tarifimizi denedikten sonra mutfağınızda daha fazla yer vereceğine eminiz.


Krep Kaç Dakikada Pişer?


En pratik tariflerden biri olan krepin pişme süresi hamurunuzun kalınlığına göre değişebilir. 4 Kişilik Krep, yaklaşık 15 dakika pişer.


Sütsüz 4 Kişilik Krep Tarifi


4 Kişilik Krep genellikle süt ile hazırlanır. Evinizde süt yoksa su ya da yoğurt tercih edebilirsiniz. Yoğurtla hazırladığınız harç daha kıvamlı olacaktır. Kıvamını inceltmek için biraz su ekleyebilirsiniz. Su ile hazırlamak isterseniz biraz un oranını artırabilirsiniz.


Yoğurtla Krep Olur Mu?


4 Kişilik Krep yapımı için yoğurt kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yoğurtla hazırladığınız harç daha kıvamlı olacaktır. Kıvamını inceltmek için biraz su ekleyebilirsiniz.


Krep mi, Akıtma mı?


Un, yağ, bir tutam tuz ve sütün çırpılmasıyla elde edilen akışkan hamurdan dolayı dilimize akıtma olarak geçen bu tarif, birçok kültürde benzer anlamlara gelen kelimelerle anılıyor. Kullanılan malzemeler tamamen aynı olsa da bazı ülkelerde yumurta ya da yağ oranları değişiklik gösterebiliyor. Krep mi, akıtma mı sorularının cevabı için tıklayın!


Tavuklu Krep


Krep yapmayı bir de tavukla denemeye ne dersiniz? Leziz mi tavuklu krep tarifi yemeklerden çay saatlerine kadar her öğüne çok yakışacak! Tarif için tıklayın.

Pişirmeye Başla

4 Kişilik Krep Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
yumurta
2 adet
un
2 su bardağı
su
1 su bardağı
süt
1 su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı

Servis için

çeri domates, dörde bölünmüş
10 adet
vişne reçeli
4 yemek kaşığı
Knorr Kahvaltı İçin Baharatlı Çeşni
1 tatlı kaşığı
beyaz peynir, küp kesilmiş
4 dilim
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

İyi bir krep yapmak için kıvamını iyi tutturmalısınız. Biraz pratik yaparak dilediğiniz kıvamı tutturabilirsiniz. Ayrıca hamurunuza tuz katmazsanız içerisini reçel, çikolatalı ya da yer fıstıklı ezme gibi tatlarla da lezzetlendirebilirsiniz. Kenarları yüksek olmayan teflon bir tava pişirirken işinizi kolaylaştıracaktır.

Servis Önerisi

4 Kişilik Krep Tarifi Servis Önerisi:

Ev Yapımı Vişne Reçeli ile servis edebilirsiniz. Kolay Ev Yapımı Vişne Reçeli tarifi ile tam kıvamında reçeller hazırlamak için püf noktaları yazımızda.