ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Kolay
8 kişilik
10892

Krep bir çok güzel şey gibi Fransa’dan çıkmıştır, tatlı veya tuzlu olarak servis edilebilirler. ‘Crepe’ kelimesi, Latince ‘crispa’ yani kırışıktan türemiştir. Krepler şu an Fransa, Belçika, Hollanda ve Kanada’da yoğunluklu olmak üzere Fransa etkisinde kalmış bir çok ülke ve bunlar dışında neredeyse tüm ülke mutfaklarına girmiştir.


Krep Fransa ve Belçika’da 2 Şubat’ta, Meryem Ana’nın kutsandığı günde servis edilir, hatta bugün "Milli Krep Günü" olarak da adlandırılır. Ayrıca kreple ilgili bir batıl inançları da vardır. Sağ elinizle tuttuğunuz krep tavasındaki krebi hiç dokunmadan çevirip sol elinizde de altın bir para tutarsanız, o sene zengin olacaksanız diye inanılır. Krep pişerken üzerinde oluşan sarı hareler güneş ve ışınlarına benzetilir; aynı sembolizm elde tutulan altın para için de geçerlidir.


Şimdi tavuklu krep yapmak için mutfağa geçelim!


Tavuklu Krep Kaç Kalori?


1 porsiyon Tavuklu Krep 340 kaloridir.


2 Kişilik Krep Tarifi


Kökeni İngiltere ve Fransız mutfağına dayanan krep mutfaklarda farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Kimisi krep, kimisi akıtma, kimisi mafuş, kimisi cızlama diyor. Genelde kahvaltı sofralarında düşünülse de krep aslında günün her öğünü için enfes bir lezzet. Hem gözünüze hem midenize hitap edecek krep tarifini doyurucu iç harcıyla ana yemek haline bile getirebilirsiniz. Sizi iki kişilik tam ölçülü krep tarifimize alalım.

Pişirmeye Başla

Tavuklu Krep Tarifi

: Günün Her Saati Yenir
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

tavuk göğüs, küp doğranmış
500 gram (g)
soğan, küp doğranmış
1 adet
mantar, küp doğranmış
5 adet
köy biberi, ince doğranmış
2 adet
bezelye
1 su bardağı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı

Krep İçin

un
1 su bardağı
yumurta
2 adet
süt, yarım yağlı
Yarım su bardağı

Sos İçin

Knorr Beşamel Sos
1 adet
süt
3,5 su bardağı

Üzeri İçin

dil peyniri, rendelenmiş
1 su bardağı
taze soğan, ince doğranmış
3-4 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Krep hamuru hazırladıktan sonra, buzdolabında 2 saat bekletirseniz hamur daha iyi birleşecektir, tavaya koyduğunuzda daha çabuk kıvam alır.

Servis Önerisi

Tavuklu Krep Tarifi Servis Önerisi:

Tavuklu krep tarifimizde, hem tavuk, hem un, hem süt hem de sebzeler olduğu için, tüm bunları dengeleyecek salatalıklı bir ince kıyım yeşil salata yeterli olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir