Kaç Kişilik: 8

Tavuklu Krep Tarifi

: Günün Her Saati Yenir
Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Krep bir çok güzel şey gibi Fransa’dan çıkmıştır, tatlı veya tuzlu olarak servis edilebilirler. ‘Crepe’ kelimesi, Latince ‘crispa’ yani kırışıktan türemiştir. Krepler şu an Fransa, Belçika, Hollanda ve Kanada’da yoğunluklu olmak üzere Fransa etkisinde kalmış bir çok ülke ve bunlar dışında neredeyse tüm ülke mutfaklarına girmiştir.


Krep Fransa ve Belçika’da 2 Şubat’ta, Meryem Ana’nın kutsandığı günde servis edilir, hatta bugün "Milli Krep Günü" olarak da adlandırılır. Ayrıca kreple ilgili bir batıl inançları da vardır. Sağ elinizle tuttuğunuz krep tavasındaki krebi hiç dokunmadan çevirip sol elinizde de altın bir para tutarsanız, o sene zengin olacaksanız diye inanılır. Krep pişerken üzerinde oluşan sarı hareler güneş ve ışınlarına benzetilir; aynı sembolizm elde tutulan altın para için de geçerlidir.

Şimdi tavuklu krep yapmak için mutfağa geçelim!

Tavuklu Krep Kaç Kalori?

1 porsiyon Tavuklu Krep 340 kaloridir.

2 Kişilik Krep Tarifi

Kökeni İngiltere ve Fransız mutfağına dayanan krep mutfaklarda farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Kimisi krep, kimisi akıtma, kimisi mafuş, kimisi cızlama diyor. Genelde kahvaltı sofralarında düşünülse de krep aslında günün her öğünü için enfes bir lezzet. Hem gözünüze hem midenize hitap edecek krep tarifini doyurucu iç harcıyla ana yemek haline bile getirebilirsiniz. Sizi iki kişilik tam ölçülü krep tarifimize alalım.

Tavuklu Krep Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

500 gram (g)
tavuk göğüs, küp doğranmış
1 adet
soğan, küp doğranmış
5 adet
mantar, küp doğranmış
2 adet
köy biberi, ince doğranmış
1 su bardağı
bezelye
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı

Krep İçin

1 su bardağı
un
2 adet
yumurta
Yarım su bardağı
süt

Sos İçin

1 adet
Knorr Beşamel Sos
3,5 su bardağı
süt

Üzeri İçin

1 su bardağı
dil peyniri, rendelenmiş
3-4 dal
taze soğan, ince doğranmış
Püf Noktası

Tavuklu Krep Tarifi Püf Noktaları

Krep hamuru hazırladıktan sonra, buzdolabında 2 saat bekletirseniz hamur daha iyi birleşecektir, tavaya koyduğunuzda daha çabuk kıvam alır.

Servis Önerisi

Tavuklu Krep Tarifi Servis Önerisi

Tavuklu krep tarifimizde, hem tavuk, hem un, hem süt hem de sebzeler olduğu için, tüm bunları dengeleyecek salatalıklı bir ince kıyım yeşil salata yeterli olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol