ARAMA YAP
20 dk
15 dk
Orta
1 kişilik
62310

Öncelikle bir şeyi düzeltmek isterim; tarifimiz bir sufle değil, ancak menülerde tahinli sufle olarak bilindiği için böyle adlandırmak daha doğru geldi. Sufle, tatlı veya tuzlu olması fark etmeksizin, çırpılmış yumurta beyazının kalan malzemenin içine katlanarak karıştırılması ile yapılmasıyla yapılan tatlı veya yemeklere denir. Bu tatlıya ‘lava cake’ deniliyor, çikolatalısı, Sevgililer Günü’nde üç restorandan ikisinde servis edilir, yanlış anlaşılmak istemem, bu tatlı sufle değil diye lezzetsiz kesinlikle değildir, hatta bazı tariflerde sufleden daha da lezzetlidir. Tahinli sufle de işte bu tariflerden biri.


Tahinli sufle, tahminimce %100 Türk bir tariftir ve hangi şef bulmuşsa elini sıkmak lazım. Tahin kendi başına çok lezzetli bir yağ iken, tatlıda kullanmak ve sıcak servis etmek lezzetini bir üst mertebeye taşıyor.


Tahinli sufleyi, tahin helvası gibi yalnızca balıktan sonra servis edilen bir tatlı değildir, ana yemek, et, balık, tavuk, sebze ne olursa olsun, ardında tahinli sufle her zaman uyumlu olacaktır.


Şimdi mutfağa geçelim, kahvaltılık rafında tahin ve pekmeze uzanalım ve tahinli sufle yapmaya başlayalım!


Tahinli Sufle Kaç Kalori?


1 porsiyon Tahinli Sufle 299 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Tahinli Sufle Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +
yumurta
1 adet
şeker
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
tahin
5 yemek kaşığı
pekmez
1 yemek kaşığı
un
2 yemek kaşığı
kabartma tozu
yarım tatlı kaşığı
damla çikolata
2 yemek kaşığı
kaymaklı dondurma
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tahinli suflenin içinin akışkan olması için fırından 10 dakika sonra çıkarın, daha uzun tutarsanız akışkanlığı gider ve tahinli kek yapmış olursunuz.

Servis Önerisi

Tahinli Sufle Tarifi Servis Önerisi:

Carte d’Or Classic Kaymaklı Dondurma ile servis edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir