ARAMA YAP
20 dk
45 dk
Kolay
12 kişilik
8141

Kakolu kek ile sade keki bir lokmada birleştiren Zebra Kek, çay ve kahve saatlerinin en klasiklerinden… Mutfakları mis gibi kokusuyla saran Zebra Kek, her evde rahatlıkla bulunabilen malzemeleriyle tarif defterinizin olmazsa olmazlarından biri olacak. Günün her saati yenilebilen en hafif kek çeşitlerinden biri olan Zebra Kek kalıpta ya da borcamda kolaylıkla pişirilebiliyor. Doğru adımları uyguladığınızda puf puf kabarmış, lezzeti tam kıvamında Zebra Kek hazırlayabileceğiniz tarifimiz ile karşınızdayız.

Zebra Kek Kaç Dakikada Pişer?

Önceden ısıtılmış 150 derece fırında, 45 dakika da pişirin. Kürdan yardımıyla zebra kekin yapışıp yapışmadığına bakın ve yapışıyorsa 5 dakika daha pişirin.


Zebra Kek Kaç Kaloridir?

1 dilim Zebra Kek, yaklaşık 350 kalori içerir. Yapılışında un kullanıldığı için glisemik indeksi yüksek bir besindir. Bu nedenle diyet yapanlar, şeker hastalığı olanlar tüketimine dikkat etmeli ya da sınırlandırmalıdır.


Sodalı Zebra Kek Tarifi

Tarifimizde kullandığımız süt yerine soda ilave ederek hazırlayacağınız Sodalı Zebra Kek, normal keke göre daha kabarık ve pamuk gibi bir lezzet olacaktır.


Mozaik Kek Tarifi


Klasiklerin demirbaşı Mozaik Kek tarifi sizi hiç şaşırtmaz, zorlamaz ve yarı yolda bırakmaz. Her zaman güvenebileceğiniz bu tarifi hazırlamak için malzemeleri ölçmeye başlayın.

Pişirmeye Başla

Tam Ölçülü Zebra Kek Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +

Ana Malzemeler

yumurta
6 adet
şeker, 1 su bardağı
225 gram (g)
süt, 1 su bardağı
300 gram (g)
ayçiçek yağı, 1 su bardağı
225 gram (g)
un, 2,5 su bardağı
375 gram (g)
kabartma tozu
15 gram (g)
vanilin
10 gram (g)
kakao, 2 yemek kaşığı
40 gram (g)
süt, 2 yemek kaşığı
30 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kek yapmadan önce bütün malzemeler özellikle yumurtalar mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Yumurta ve şekeri çırparken yarım çay kaşığı tuz atarsanız daha çok kabaracaktır. Malzemelere un ve kabartma tozunu en son eklemelisiniz. Kek karışımının içerisine koyacağınız 2-3 damla limon suyu da daha kabarık bir kek elde etmenizi sağlayacaktır. Kakao eklenen karışımı akışkan hale getirmek için süt ekleyebilirsiniz. Kek yapmaya başlamadan önce fırını mutlaka önceden ısıtın.

Servis Önerisi

Tam Ölçülü Zebra Kek Tarifi Servis Önerisi:

Haydi hazırlanın, Zebra Kek ile şimdi Fas’tan Meksika’ya uzanan lezzetli bir yolculuğa çıkıyoruz. Kuzey Batı Afrika ülkelerinde özellikle de egzotik bir ülke olan Fas’ta sıkça tüketilen naneli yeşil çay, ‘mağribi’ veya ‘atay’ çayı olarak da adlandırılıyor. Günde birkaç kez yemekle ya da tek başına içilebilen bu naneli yeşil çay, ekşimsi bir tada sahip. Ferah yapısıyla, sindirime yardımcı olan bir çay olarak bilinen naneli yeşil çay, Fas’ta hemen hemen her yerde ve her zaman ikram edilebiliyor.