ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
450 kcal
11350

Hindi eti son yıllarda sağlıklı bir alternatif olması ile çok popüler hale geldi. Önceden sadece yılbaşında hindi dolması olarak sofralarımıza konuk olan hindi eti artık pek çok tarifte karşımıza çıkıyor. Kırmızı et tüketmeyenler için besleyiciliği yüksek olan ve tavuğa iyi bir alternatif olan hindi etinin tek olumsuz özelliği biraz uzun sürede pişmesi. Ama iyice piştikten sonra tel tel ayrılan etlerin tadına baktığınızda emin olun beklediğinize değecek!


Hindi göğsü besin değerinin yüksekliği ile menülerimizde yer vermemiz gerek et türlerinden biri, biz de onun en kolay hali olan hindi göğsü sote tarifini hazırladık! “Hindi göğsü nasıl pişirilir?” diye merak ediyorsanız, aslında tüm yöntemler kullanılabilir. Genelde fırında, sotelenerek ve haşlanarak hazırlanan hindi göğsü yemeği tam bir protein deposudur.


Hindi göğsü marine gerektirmeyen bir ettir ve direkt olarak pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Biz hindi göğsü tarifimizi mantar ile hazırlıyoruz. Ama bildiğiniz sote tariflerinden biraz farklı olarak terbiyeye benzeyen bir sos ile lezzetlendiriyoruz. Yarım saat gibi kısa bir sürede pişen hindi göğsünü servis ederken de üzerini taze soğan ve maydanoz ile süslüyoruz. Her zaman aynı tarifleri yapmaktan sıkıldıysanız ve konuklarınızı şaşırtmak istiyorsanız bu pratik tarifi mutlaka deneyin. Şimdiden afiyet olsun!

Pişirmeye Başla

Hindi Göğsü (Hindi Sote) Tarifi

: Mutlaka Denemelisiniz
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
hindi göğüs, küp kesilmiş
2 adet
sarımsak, ezilmiş
1 diş
taze soğan, ince kıyılmış
4 dal
mantar, dilimlenmiş
8-10 adet
maydanoz, ince kıyılmış
Çeyrek demet
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı
ayçiçeği yağı
3 yemek kaşığı

Sosu için

un
Yarım su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı
üzüm sirkesi
2 yemek kaşığı
su, sıcak
1 su bardağı
Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet