Kaç Kişilik: 6

Köy Ekmeği Tarifi


Tuğçe Aydemir;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
120
Dakika
Zorluk
Orta

Köy ekmeğinin tadı her zaman bambaşka. Ekşi mayanın doğduğu yer köyler desek abartmış olmayız. Birkaç gün öncesinden hazırlanan hamurun, güneş görmeyen, oda sıcaklığında bir yerde fermente olmasıyla hazırlanan ön hamur da bir nevi ekşi maya olarak kabul ediliyor.

Köy Ekmeği ve Ekşi Maya

Bu ikilinin benzerlikleri olsa da ekşi mayanın hazırlanması köy ekmeğinin hazırlanmasından çok daha uzun sürüyor. Çünkü daha uzun bir fermantasyon işlemine tabii tutuluyor. Köy ekmeğindeyse ekşitilen hamura endüstriyel maya ile destek verilebiliyor. Kolayca yapabileceğiniz Köy Ekmeği tarifinin tadına doyamayacaksınız. Malzemeler hazırsa sizi hemen mutfağa doğru alalım.

Köy Ekmeği Kaç Kalori?


Bir dilim Köy Ekmeği (50 gram), yaklaşık 118 kaloridir. İçerisinde 23.75 gram karbonhidrat, 4.71 gram protein, 0.97 gram yağ bulunmaktadır.

Evde Ekmek Yapımı Tarifi

Eve ekmek getiren değil evde ekmek yapan olmaya ne dersiniz? Unutmayın, kendi yaptığınız ekmeğinizin kokusu da dokusu da size çocukluğunuzda fırından aldığınız o mis gibi ekmeklerle doğru bir yolculuğa çıkaracak. Püf noktalarını adım izlediğinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz hem görüntüsüyle hem lezzetiyle damaklarımızı şenlendirecek 15 kolay ekmek tarifi ile sizlerleyiz.

Köy Ekmeği Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
su, ılık
1,5 tatlı kaşığı
tuz
6 su bardağı
un
1 yemek kaşığı
kuru maya
1 yemek kaşığı
şeker

Ekmeğin üstü için

1 yemek kaşığı
yoğurt
Püf Noktası

Köy Ekmeği Tarifi Püf Noktaları

Kullanacağınız unun taze ve hava almamış olmasına dikkat edin. Ayrıca kullanmadan önce ununuzu mutlaka eleyin. Ekmeğinizi yaparken mutlaka içme suyu kullanın ve suyun ılık olmasına özen gösterin. Kullanacağınız tuzun kalitesi çok önemlidir. Hem ekmeğinizin lezzetini hem de kıvamını olumlu etkiler. Ekmek hamurunu en az 15-20 dakika yoğurarak kıvama getirin. Hamurun elastik ve parlak olmasına özen gösterin. Ekmeğinizi pişirirken kurumaması için fırın içine 2 tane buz atın. Böylelikle fırının nem oranını dengeleyebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol